6. října 2022 15:15

Nejlepší draci z filmů a seriálů: Které mytické nestvůry zaujaly celý svět?

Draci mají v mytologii zcela zásadní úlohu, která se nejednou projevila i na filmovém plátně a malé obrazovce. Které draky byste rozhodně měli znát?

Málokteré mytické zvíře je v populární kultuře tak hluboce zakořeněné jako právě drak. Mytologie po celém světě znají draky už po tisíciletí, přesto je jejich poctivých filmových a televizních zpracování poměrně poskrovnu. Důvod je ryze pragmatický: Trikové možnosti 20. století obvykle neumožňovaly zobrazit draky v adekvátně majestátní podobě, jakou by si zasloužili. Ruku v ruce s technologickou kvalitou jde i kvantita, a tak můžeme do budoucna očekávat mnohem rozmáchlejší dračí hody než dosud.

Slovo drak je odvozeno z řečtiny a latiny, v nichž se jednalo o označení obřího hada. Odtud plyne i vcelku jednoznačná podoba draka – hadovité tělo je pro východní i západní tradici společným výchozím bodem, dál už ale nacházíme rozdíly. V evropské kultuře převažují draci, které známe jako protivníky chrabrých princů z pohádek: často mají více hlav, křídla, dští oheň a šíří zkázu. Zato východní (a především čínská) kulturní tradice je zcela opačná. Tamější hadi mají jen jednu hlavu, kvůli absenci křídel nemohou létat, jsou nejčastěji spojeni s vodním živlem a především jsou většinou hodní, nápomocní. To je samozřejmě velké zjednodušení, ale pro ilustraci odlišného přístupu k dračím mýtům napříč světem postačí.

Nejklasičtější draci

V posledních stoletích se vyobrazení draků začalo proměňovat. Díky interkulturnímu věhlasu se draci stali součástí většiny fantasy světů – obzvláště těch, které se odehrávají v prostředí připomínajícím středověk. Pro příklady není třeba chodit daleko – zřejmě nejslavnějším fantasy drakem zůstává i po více než 80 letech od svého uvedení drak Šmak, hlavní záporák z Hobita. Věhlasné dílo J. R. R. Tolkiena se v letech 2012–2014 dočkalo monumentálního filmového zpracování od Petera Jacksona, který už předtím posunul možnosti kinematografie v Pánovi prstenů. Přestože kvalita hobití trilogie zaostávala za o dekádu starším Pánem prstenů, drak Šmak hlídající trpasličí poklad a posílený výrazným hlasem Benedicta Cumberbatche musel všechny fanoušky uspokojit.

Obdobně klíčovou roli hraje hned několik draků v seriálu Hra o trůny podle románové předlohy Píseň ohně a ledu od George R. R. Martina. V tomto mixu kouzelné fantasy a středověké politiky jsou právě draci nejmocnějšími bytostmi, disponují totiž silou, jíž se lidské armády nemohou vyrovnat. Trio draků pod vedením Daenerys navíc zanechalo i emocionální stopu, jelikož smrt dvou z nich (Rhaegala a Viseriona) patřila mezi klíčové momenty seriálu – a osudové zakončení příběhu toho třetího (Drogona) bylo rovněž srdcervoucí. I beze slov zanechali draci ze Západozemí nesmazatelnou stopu v dějinách televizní zábavy.

Originální pojetí

Draci však nemusejí jen šířit zlo a zkázu – mohou se stát i nejlepším přítelem člověka. S tímto motivem pracuje veleúspěšná trilogie filmů Jak vycvičit draka, v níž se mladý syn vikinského náčelníka Škyťák skamarádí s hrůzu nahánějícím drakem druhu Noční běs. Brzy se však ukáže, že Noční běs (pojmenovaný Bezzubka) dokáže být pro člověka věrným a silným parťákem. Na základě tohoto přátelství bourajícího předsudky vznikla i řada televizních projektů z téhož světa a kombinace klasické fantasy o hledání sebe sama a ekologických myšlenek se ukázala jako výborná volba.

Podobně odlehčený přístup známe i ze staršího Dračího srdce, v němž se škorpivý drak s poněkud generickým jménem Draco (zato však oplývající nezaměnitelným hlasem Seana Conneryho) spojí s drakobijcem Dennisem Quaidem. Nepravděpodobné přátelství se snaží zamezit zlu, jež je oba přesahuje. Snímek z roku 1996 sice trikově značně zestárl, přesto má stále dost kvalit na hodinu a půl zábavy.

Další dračí přeborníci

Čestné zmínky si zaslouží ještě Království ohně, zvláštní thriller na pomezí sci-fi a fantasy žánru, v němž draci vládnou dnešnímu světu a hrstka přeživších lidí se jim v tom snaží zabránit, dále nezvykle temná disneyovka Drakobijce, která na svou dobu (počátek 80. let) představila snad nejděsivějšího draka v dějinách filmu, trojhlavá nemesis Godzilly jménem King Ghidorah, ze zmíněné čínské tradice vycházející šťastný drak Falko z Nekonečného příběhu nebo pár případů, kdy se draci probojovali až do světa Harryho Pottera. Představit si pořádnou fantasy bez draků je hodně obtížné – a nejspíš to nikdo z nás ani nechce…

Mojmír Sedláček

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom