Samuel Little je nejhorší sériový vrah v dějinách. Muž, jehož oběti se stále identifikují

Samuel Little, sériový vrah, kterému ženy přišly jako hračky k zabíjení.
Kdo se dopouští násilí na ženách nejčastěji?
Kdo se dopouští násilí na ženách nejčastěji?
pixabay.com

reklama

Samuel Little - masový nebo sériový vrah

Za nejhorší masové  vrahy se obvykle označují politici, kteří nařizují vraždy, včetně těch justičních, jaksi z moci úřední. Adolf Hitler, Josef V. Stalin, Pol Pot, Mao Ce Tung nebo, chceme-li zůstat v našich luzích a hájích, tak K. Gottwald. Ovšem nikdo z nich pravděpodobně nedržel  v rukou zbraň a oběť osobně nesprovodil ze světa. Jako politik můžete záměrně vyvolat hladomor, jako v případě Stalinovy politiky na Ukrajině a nechat zahynout stovky tisíc či miliony lidí, jako jednotlivec můžete zabíjet po jednotlivcích či maximálně po desítkách. I u nás máme nechvalně proslulé vrahy, jako Ivan Roubal nebo maminčin mazánek Stanislav Štěpánek. Ale kam se hrabou na Samuel Littla. 

FBI boduje

Žádný z policistů nemá rád nevyřešené případy. Mimo jiné jim to kazí statistiku objasněnosti. Na druhou stranu i po letech objasněné pomníčky v podobě nevyřešených vražd jsou důkazem, že spravedlnosti bylo buď učiněno zadost, nebo alespoň vrah nezůstal neznámý. 

Samuel Little nebyl FBI neznámý, byť zatčen nebyl pro vraždu, ale na základě drogových prohřešků. Jenže do hry vstoupila analýza DNA, která ho propojila z vražd žen, ke kterým došlo v letech  1987 a 1989. Tady se ukazuje, že sběr a archivace, tedy pečlivá archivace vzorků a stop z místa činu (v případě DNA nesmí dojít ke kontaminaci) má svůj smysl, který se může ukázat až po desítkách let. „Přestože je již ve vězení, FBI věří, že je důležité usilovat o spravedlnost pro každou oběť – uzavřít všechny možné případy,“ cituje The New York Times analytik zločinu Christie Palazzolo

Malý velký sériový vrah

Samuel Little (little znamená malý) se proslavil jako velký, ba jako největší vrah, který své oběti nezabíjel politickým rozhodnutím, ale vlastní rukou. A nejedná se zrovna o malé číslo – 50 lidí už je bezpečně identifikováno a dalších 43 čeká na potvrzení. FBI znovu otevírá staré nedořešené případy a ukazuje se jasná souvislost. FBI tvrdí, že si Little vybíral ženy na okraji společnosti, což přeloženo do jazyka knižních thrillerů znamená, že hledal ženy, které když zmizí, tak po nich nenastane žádná velká sháňka.

Nebo ještě přímější příklad – představte si, že by zmizela žena či dcera známého umělce či politika, anebo osamělá, drogách závislá pouliční prostitutka z nevelkého města. Její zmizení by se přisoudilo tomu, že někde „přestřelila“ dávku. Když byl Little v září 2012 zatčen v útulku pro bezdomovce, nebylo to v souvislosti s vraždami, ale drogami. Ovšem losangelské vyšetřování ukázalo shodu DNA (Littleho sperma), díky které byl obžalován a odsouzen k trojnásobnému doživotní (zní to divně, ale díky tomu nemůže být podmínečně propuštěn). Aktuálně se policie snaží zjistit totožnosti dalších obětí a vodítkem mají být přímo Littleho kresby portrétů možných obětí.

Na volné televizní zpracování nových případů nechvalně proslulých vrahů z Česka i ze světa se můžete podívat v nových případech divácky úspěšného seriálu Temný Kraj online na iPrima.cz nebo v sobotu ve 20.15 na Primě.

Text: Topi Pigula

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama