Nejezte sníh, je to jako byste olizovali výfuk, varují kanadští vědci

Sníh vypadá jako čistý – ale není, vůbec není...
Nikdy nejez žlutý sníh
Nikdy nejez žlutý sníh
http://pixabay.com

reklama

Asi vás všechny maminky naučily, že byste neměli jíst žlutý sníh – a určitě moc dobře víte proč… Jenže nová studie právě zveřejněná v odborném časopise Environmental Science: Processes & Impacts naznačuje, že byste neměli jíst žádný sníh? Nikdy a nikde!

Sníh jako lapač nečistot

Vědci, kteří se na studii podíleli, analyzovali vlastnosti sněhu a mnohokrát také rozebrali mnoho konkrétních vzorků sněhu. Ukázalo se, že sníh funguje jako velice efektivní lapač miniaturních částic pocházejících z výfukových plynů, které vycházejí z automobilů. Když si líznete sněhu, je to v postatě stejné, jako byste olizovali výfuky…

Kanadští vědci testovali svou hypotézu ve speciální laboratoři, která dostala přezdívku Snow Chamber. Tato místnost umožňuje simulovat řadu různých podob sněhu – a také na ně působit mnoha druhy znečištění. Díky tomu mohli environmentalisté sledovat, jak se různé typy znečištění usazují ve sněhu a jak jsou sněhem vstřebávané. Vědci měřily hodnoty přibližně deseti druhů chemických sloučenin před pokusem, v jeho průběhu a po něm.

Ukázalo se, že hodinu po vypuštění nečistot se jejich hodnota ve sněhu extrémně zvýšila – toxické částice byly „uvězněné“ v malých ledových částečkách, případně se rozpouštěly na sněhové pokrývce. Zjednodušeně: sníh funguje jako skvělý lapač znečištění.

Jak velké riziko je znečištění?

Podle OSN ročně způsobí znečištění ovzduší přímo smrt 3,3 milionů lidí. Z toho 1,4 milionu připadá na Čínu. A situace v tamních metropolích se rok od roku zhoršuje, nepomáhají ani velké vládní akce, které mají znečištění ovzduší zmenšovat.

Text: RD

Air-pocalypse

Apokalypsa v Číně: Smog o víkendu překročil únosnou hranici 56krát!

reklama

reklama