Nedělej Zagorku! Co to vlastně znamená a kde se slavná hláška vzala?

Slovní spojení „nedělej Zagorku“ je desítky let evergreenem mezi českými lidovými hláškami. Znáte ale jeho význam a původ?
Hana Zagorová
Hana Zagorová
profimedia.cz

reklama

Mé děti už sice neznají Zagorku, slovní spojení ‚dělat Zagorku‘ ale ano,“ říká Martin Kavka, autor neortodoxního slovníku Čeština 2.0. A má do velké míry pravdu. Zatímco zpěvačka Hana Zagorová zůstává ikonou pro generaci převážně starších posluchačů, kteří s jejími písněmi prožili mládí, současné generace mileniálů Zagorovou již neznají, anebo ji mají rády spíše ironicky jako připomínku časů komunismu či devadesátkových estrád. Co ale tohle dodnes omílané spojení vlastně znamená a kde se vůbec vzalo?

Váhavá Zagorka

Dělat Zagorku znamená, že člověk neustále otálí a nemá se k jasnému rozhodnutí. Příkladem budiž hláška „nedělej Zagorku a pojď pařit“, tedy přestaň dělat drahoty a pojď na večírek. Jak jste již asi odhadli, spojení vychází právě od zpěvačky Hany Zagorové, která je však na formulaci hrdá, jak potvrdila v roce 2014 v Show Jana Krause. Kraus tehdy tvrdil, že slogan znamená, že někdo „dělá dusno v rámci toho, že si o sobě moc myslí“. Zpěvačka však toto tvrzení vyvrátila s tím, že se jí významově nejvíce líbí, že ten, který nemá „dělat Zagorku“, nemá „dělat ofuky“.

Slavná hláška s největší pravděpodobností vychází z chování Zagorové ve filmu Trhák:

Obecně je těžké říci, kdy přesně se hláška zrodila a Zagorová i v rozhovoru s Krausem potvrdila, že přímo ona ji samozřejmě nevymyslela. Nicméně nejčastěji skloňované je spojení se snímkem Trhák, v němž zpěvačka hrála vedle Juraje Kukury. Ten zpěvačce v průběhu snímku nadbíhá a projevuje jí náklonnost. Ona sama si však dává nekonečně dlouho na čas a není schopná mu dát jednoznačnou odpověď, zda city opětuje. Je tedy nerozhodná. 

Významový slovník rovněž udává, že se jménem Zagorové je spojený název bulharského piva. Zde však nepochybně není žádná bližší souvislost s váhavostí. Na rozdíl o obdobných spojení, jako „nedělej Nasťu“ či „nebuď labuť“, z nichž především to druhé rovněž zlidovělo.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama