Něco vykouslo obří díru v Saturnově prstenci! Co to mohlo být?

Astronomové, kteří pracují na misi Cassini, zjistili při analýze fotografií něco pozoruhodného: v jednom ze Saturnových prstenců je nový zub!
Zub v prstenci F
Zub v prstenci F
NASA

reklama

Poškození se nachází na vnějším Saturnově disku, kterému astronomové říkají prstenec F. Je to velmi dynamické prostředí, které se mění často den ode dne – ale tato změna je přece jen výrazná i na něj. Co ji mohlo způsobit?

Vědci mají několik podezřelých, jeden z nich je dokonce na fotografii. Jde o měsíček Pandora, mrňavé, jen 80 kilometrů velké těleso. Přesto má dostatečně silnou gravitaci, aby působil na prstenec – anebo možná taky ne. Na toto téma existuje rovnou několik studií, které si ale navzájem odporují… Co tedy další možnost?

Dalším podezřelým je Prométheus – velmi komicky tvarovaný měsíc Saturnu, který svým tvarem nejvíc připomíná bramboru. Má chaotický nejen tvar, ale také oběžnou dráhu kolem své mateřské planety. A právě ta je podle většiny zúčastněných vědců zodpovědná za zub v prstenci – Prometheus zřejmě pomocí svých gravitačních sil při jednom z přiblížení odebral z prstence větší množství hmoty; a vznikl zub… Zdá se ale, že první podezřelá, Pandora, je do toho přece jen namočená – právě ona totiž zřejmě vychýlila tentokrát dráhu Prométhea směrem k prstenci!

Měsíc Hyperion

Saturnův měsíc vypadá jako vosí plástev. Co za tím vězí?

 

Takový zub nebo anomálie nejsou v Saturnových prstencích nic výjimečného, sonda Cassini ji pozorovala za dobu své mise stovky. Většinou dlouho nezůstanou – gravitační síly prstenec opět srovnají do jeho původní elegantní podoby. Tato fotografie byla pořízena 8. dubna 2016 a na nejnovějších snímcích se již zdá, že zub prakticky zmizel…

reklama

reklama