Návrat po třinácti letech! Kometový motýl je zpět v Česku

Argema mittrei je jeden z největších světových motýlů. Aktuálně se vylíhl v pražské botanické zahradě.
Argema mittrei ve Fatě Morganě
Argema mittrei ve Fatě Morganě
Botanická zahrada Hl. m. Prahy

reklama

Druh Argema mittrei patří mezi největší motýly světa 
a pro svůj vzhled se mu přezdívá „kometový motýl“. Pochází z tropických lesů Madagaskaru a v Evropě se vystavuje jen zřídka. Ve skleníku Fata Morgana pražské btanické zahrady v Troji se vylíhl teprve podruhé. Poprvé to bylo v roce 2004 krátce po tom, co byl skleník slavnostně otevřen pro veřejnost. Zahrada vystavuje ještě dalších 12 kokonů tohoto druhu, lze tedy předpokládat, že tropický skleník v blízké době ozdobí další krásné „madagaskarské komety“.

Argema mittrei  samec
Autor: Botanická zahrada hl. Prahy Argema mittrei samec

Druh Argema mittrei patří mezi martináče a přirozeně se vyskytuje pouze v deštných lesích Madagaskaru. Ohrožen je úbytkem svého přirozeného prostředí. Do trojské botanické zahrady byly kokony tohoto druhu dovezeny z madagaskarské motýlí farmy.

Rozpětí křídel těchto nočních motýlů dosahuje úctyhodných 18 cm. Patří díky tomu mezi jedny z největších na světě. Prvenství si drží v délce ostruh, což jsou protažené konce spodních křídel. Samci tohoto druhu mají na křídlech ostruhy dlouhé až 20 cm,“ uvádí Eva Smržová kurátorka sukulentních rostlin a výstavy motýlů v Botanické zahradě hl. m. Prahy a dodává: „V roce 2004 se v tehdy nově otevřeném skleníku Fata Morgana vylíhla samice. Letos mohou návštěvníci vidět samce tohoto druhu.“

Argema mittrei  - kokon
Autor: Botanická zahrada hl. Prahy Argema mittrei - kokon

Druh Argema mittrei je v Evropě vzácností, protože se sem živé kokony tohoto druhu dovážejí jen velmi zřídka. Botanická zahrada hl. m. Prahy vystavuje ještě dalších 12 živých kokonů a lze proto v blízké době čekat líhnutí dalších „kometových motýlů“.

Text: Klára Hrdá

reklama

reklama