Návrat po třinácti letech! Kometový motýl je zpět v Česku

Argema mittrei je jeden z největších světových motýlů. Aktuálně se vylíhl v pražské botanické zahradě.
Argema mittrei ve Fatě Morganě
Argema mittrei ve Fatě Morganě
Botanická zahrada Hl. m. Prahy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Druh Argema mittrei patří mezi největší motýly světa 
a pro svůj vzhled se mu přezdívá „kometový motýl“. Pochází z tropických lesů Madagaskaru a v Evropě se vystavuje jen zřídka. Ve skleníku Fata Morgana pražské btanické zahrady v Troji se vylíhl teprve podruhé. Poprvé to bylo v roce 2004 krátce po tom, co byl skleník slavnostně otevřen pro veřejnost. Zahrada vystavuje ještě dalších 12 kokonů tohoto druhu, lze tedy předpokládat, že tropický skleník v blízké době ozdobí další krásné „madagaskarské komety“.

Argema mittrei  samec
Autor: Botanická zahrada hl. Prahy Argema mittrei samec

Druh Argema mittrei patří mezi martináče a přirozeně se vyskytuje pouze v deštných lesích Madagaskaru. Ohrožen je úbytkem svého přirozeného prostředí. Do trojské botanické zahrady byly kokony tohoto druhu dovezeny z madagaskarské motýlí farmy.

Rozpětí křídel těchto nočních motýlů dosahuje úctyhodných 18 cm. Patří díky tomu mezi jedny z největších na světě. Prvenství si drží v délce ostruh, což jsou protažené konce spodních křídel. Samci tohoto druhu mají na křídlech ostruhy dlouhé až 20 cm,“ uvádí Eva Smržová kurátorka sukulentních rostlin a výstavy motýlů v Botanické zahradě hl. m. Prahy a dodává: „V roce 2004 se v tehdy nově otevřeném skleníku Fata Morgana vylíhla samice. Letos mohou návštěvníci vidět samce tohoto druhu.“

Argema mittrei  - kokon
Autor: Botanická zahrada hl. Prahy Argema mittrei - kokon

Druh Argema mittrei je v Evropě vzácností, protože se sem živé kokony tohoto druhu dovážejí jen velmi zřídka. Botanická zahrada hl. m. Prahy vystavuje ještě dalších 12 živých kokonů a lze proto v blízké době čekat líhnutí dalších „kometových motýlů“.

Text: Klára Hrdá

Reklama
Reklama