Navigují lépe muži, nebo ženy? Hra ukázala jednoznačnou pravdu

Ženy neumějí číst v mapách, říká se. Je ovšem pravda, že pokud jde o orientaci v prostoru a navigaci, jsou na tom lépe muži? Hra Sea Hero Quest nabídla zajímavé odpovědi.
Opravdu muži navigují lépe než ženy?
Opravdu muži navigují lépe než ženy?
istockphoto.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

O hře Sea Hero Quest jste možná už něco slyšeli. Poslední více než dva roky si ji můžete zahrát na svých mobilních telefonech, čímž vedle zábavy také přispíváte k mezinárodnímu výzkumu demence či Alzheimerovy choroby. V této hře totiž dáváte dohromady vzpomínky starého námořníka pomocí různých navigačních úkolů. Vývojáři přitom sbírali data o tom, jak se hráči různého pohlaví, národnosti a věku chovali. Co z výsledků došlo?

Muži navigují lépe... Nebo ne?

Pravověrné feministky nebudou mít úplně radost, jelikož mezi oběma pohlavími skutečně patrný rozdíl byl – muži se v navigaci vyznali o poznání lépe nežli ženy. Tento rozdíl se však zmenšuje v těch zemích, jež se vyznačují větší rovností pohlaví. Podle vědců z britské University College London tak schopnost orientace v prostoru a navigace v prostředí mapy není vrozená, spíše kulturně podmíněná.

A dál? Lépe se navigovali lidé z bohatších zemí, což opět svědčí pro to, že se tato schopnost získává spíše výchovou a společenským vlivem. Těžko totiž může být mozek od narození nastavený na lepší navigaci v zemích bohatých a naopak. A potěšit musíme i mladší čtenáře – podle výsledků jsou na tom s orientací v prostoru nejlépe teenageři, následně postupem věku tato schopnost klesá.

Hrou proti demenci

Zajímavě působí i předpoklad jakési vikingské krve, jelikož hráči z Dánska, Finska a Norska byli v navigaci obecně nejlepší. Skandinávské země se také vyznačují výše zmíněnou rovností pohlaví, a tak právě tam (a třeba i na Novém Zélandu) jsou rozdíly mezi výsledky mužů a žen nejmenší.

Každopádně se jedná pouze o první závěry z této hry. Masivní množství dat (tvůrci evidují hráčskou databázi čítající kolem čtyř milionů lidí!) představuje výborný vzorek pro porovnávání, ovšem nejdůležitější fáze výzkumu ještě přijdou – to až se budou vědci snažit pomocí dat dozvědět více o demenci a možnostech její léčby. Zatím však poskytli alespoň zábavně spekulativní závěry o našich navigačních schopnostech. Pokud se chcete zapojit, můžete si hru zahrát tady.

Text: MS

Reklama
Reklama