Navigují lépe muži, nebo ženy? Hra ukázala jednoznačnou pravdu

Ženy neumějí číst v mapách, říká se. Je ovšem pravda, že pokud jde o orientaci v prostoru a navigaci, jsou na tom lépe muži? Hra Sea Hero Quest nabídla zajímavé odpovědi.
Opravdu muži navigují lépe než ženy?
Opravdu muži navigují lépe než ženy?
istockphoto.com

reklama

O hře Sea Hero Quest jste možná už něco slyšeli. Poslední více než dva roky si ji můžete zahrát na svých mobilních telefonech, čímž vedle zábavy také přispíváte k mezinárodnímu výzkumu demence či Alzheimerovy choroby. V této hře totiž dáváte dohromady vzpomínky starého námořníka pomocí různých navigačních úkolů. Vývojáři přitom sbírali data o tom, jak se hráči různého pohlaví, národnosti a věku chovali. Co z výsledků došlo?

Muži navigují lépe... Nebo ne?

Pravověrné feministky nebudou mít úplně radost, jelikož mezi oběma pohlavími skutečně patrný rozdíl byl – muži se v navigaci vyznali o poznání lépe nežli ženy. Tento rozdíl se však zmenšuje v těch zemích, jež se vyznačují větší rovností pohlaví. Podle vědců z britské University College London tak schopnost orientace v prostoru a navigace v prostředí mapy není vrozená, spíše kulturně podmíněná.

A dál? Lépe se navigovali lidé z bohatších zemí, což opět svědčí pro to, že se tato schopnost získává spíše výchovou a společenským vlivem. Těžko totiž může být mozek od narození nastavený na lepší navigaci v zemích bohatých a naopak. A potěšit musíme i mladší čtenáře – podle výsledků jsou na tom s orientací v prostoru nejlépe teenageři, následně postupem věku tato schopnost klesá.

Hrou proti demenci

Zajímavě působí i předpoklad jakési vikingské krve, jelikož hráči z Dánska, Finska a Norska byli v navigaci obecně nejlepší. Skandinávské země se také vyznačují výše zmíněnou rovností pohlaví, a tak právě tam (a třeba i na Novém Zélandu) jsou rozdíly mezi výsledky mužů a žen nejmenší.

Každopádně se jedná pouze o první závěry z této hry. Masivní množství dat (tvůrci evidují hráčskou databázi čítající kolem čtyř milionů lidí!) představuje výborný vzorek pro porovnávání, ovšem nejdůležitější fáze výzkumu ještě přijdou – to až se budou vědci snažit pomocí dat dozvědět více o demenci a možnostech její léčby. Zatím však poskytli alespoň zábavně spekulativní závěry o našich navigačních schopnostech. Pokud se chcete zapojit, můžete si hru zahrát tady.

Text: MS

reklama

reklama