Vojenští zdravotníci a plicní ventilátory. NATO chystá pomoc pro Česko

Vláda České republiky udělila souhlas s přítomností vojenských zdravotníků ze zemí NATO a EU. Po mimořádném jednání vlády o možné pomoci spojeneckých zemí dnes informoval ministr obrany Lubomír Metnar.
Jak NATO pomůže České republice?
Jak NATO pomůže České republice?
istock.com

reklama

Česká vláda jedná o nabídce Spojených států vyslat do ČR 28 armádních lékařů a zdravotníků a podobnou nabídku zvažuje i Německo. I v případě Německa jednání zastřešuje Severoatlantická aliance.

Může se jednat až o 300 vojenských zdravotníků ze zemí NATO a EU, kteří by v České republice mohli pomáhat po dobu až 90 dnů, přičemž sloužit zde budou beze zbraně. Souhlas vlády je podle Metnara nutný k tomu, aby vše proběhlo bez jakýchkoliv problémů. „Legitimita pobytu těchto zdravotníků bude naprosto v souhlasu s článkem 43 Ústavy ČR,“ uvedl Metnar.

Zdravotnická služba Národní gardy Spojených států plní nejrůznější úkoly včetně repatriace zraněných vojáků ze zahraničí

Národní garda USA posílá do Česka tým 28 vojenských lékařů

NATO dodá Česku i plicní ventilátory

Lékaři z USA jsou vojenští praktičtí lékaři a stejně jako zdravotnický personál se podíleli na boji proti pandemii COVID-19 na území Spojených států. Dorazit by měli na konci října a jejich zaštiťujícím zařízením bude Ústřední vojenská nemocnice v Praze. Nasazeni mohou být v polní vojenské nemocnici v pražských Letňanech i na dalších místech podle potřeby

Ministr obrany Lubomír Metnar také informoval o brzkém dodání 60 plicních ventilátorů z aliančních zásob, které budou do České republiky dopraveny prostředky NATO. Dalších 30 plicních ventilátorů podle informací premiéra Andreje Babiše přislíbila ze svých skladů dodat Evropská unie.

reklama

reklama