Nejznámější dětský únos: Natascha Kampuschová byla v zajetí osm let. Co se stalo s jejím únoscem a s domem, kde byla držena?

Natascha Kampuschová unikla svému únosci po 3 096 dnech zajetí. Ve sklepě domu nedaleko Vídně se ocitla jako desetiletá, utéct se jí podařilo v 18 letech.
Natascha Kampuschová a Wolfgang Priklopil
Natascha Kampuschová a Wolfgang Priklopil
profimedia.cz

reklama

Na konci léta 2006 šokoval doslova celý svět případ mladé dívky Nataschi Kampuschové, která unikla po více než osmi letech ze zajetí v domě Wolfganga Priklopila. Duševně narušený Priklopil ji držel ve speciálně upraveném sklepení svého domu ve Strasshofu u Vídně. Ještě týž den, 23. srpna 2006, kdy se tehdy 18leté Kampuschové podařilo uprchnout, spáchal její únosce sebevraždu skokem pod vlak.

Muž s bílou dodávkou

Bylo krátce po sedmé hodině ráno 2. března 1998, když desetiletá Kampuschová opustila byt svých rodičů ve vídeňské čtvrti Donaustadt a pěšky zamířila do školy. Ve chvíli, kdy míjela bílou dodávku zaparkovanou u chodníku, vyskočil z auta neznámý muž a školačku vtáhl dovnitř. Celou akci náhodou zahlédla dvanáctiletá dívka, která vypověděla, že za volantem dodávky seděl ještě jeden člověk. Jeho existenci se ale nikdy nepodařilo potvrdit.

Natascha Kampuschová v roce 2019
Autor: Bwag / Creative Commons / CC-BY-SA Natascha Kampuschová v roce 2019

Po oznámení únosu začala policie prověřovat majitele bílých dodávek. Tehdy poprvé narazila na 36letého nezaměstnaného technika Priklopila. I jeho Mercedes vyšetřovatelé prohlédli, a protože nenašli nic podezřelého, pustili muže ze zřetele.

Oběť stockholmského syndromu

Kampuschová trávila čas v tajné místnosti pod garáží Priklopilova rodinného domku. Z vybavení cely bylo zřejmé, že se Priklopil na akci dlouho dopředu připravoval. V místnůstce o zhruba šesti metrech čtverečních byla postel, stolek, záchod, umyvadlo a dokonce i malá televize. Vchod uzavíraly zvukotěsné trezorové dveře, zvenčí pečlivě zamaskované.

Po jistou dobu držel Priklopil svou oběť jen v podzemním úkrytu, kam ji chodil navštěvovat. Postupem času ale začal dívce důvěřovat, pouštěl ji do svého domu, na přilehlou zahradu, a dokonce ji s sebou někdy bral na veřejnost. Podle některých psychologů postihl Kampuschovou takzvaný stockholmský syndrom, tedy stav, kdy po dlouhém zajetí vznikne mezi obětí a únoscem emocionální pouto.

Věznění Kampuschové trvalo přesně osm let, pět měsíců a 21 dnů. Jeho konec nastal 23. srpna 2006, kdy se svým únoscem čistila na zahradě domu vnitřek auta. V jednu chvíli Priklopilovi zazvonil v kapse mobil. Kvůli hluku vysavače muž poodešel stranou, a v ten moment Kampuschová utekla k sousedům, kteří zalarmovali policii. Než muži zákona dorazili na místo, vydal se Priklopil uprchlou dívku hledat. Týž den večer pak spáchal sebevraždu skokem pod vlak.

V roce 2019 představila Natascha Kampuschová svou knihu nazvanou 3096
Autor: Getty Images V roce 2019 představila Natascha Kampuschová svou knihu nazvanou 3096

Záhadný spolupachatel

Jako motiv únosu se od počátku nabízela touha pachatele po sexu s nezletilou dívkou. Kampuschová však dlouho odmítala, že by mezi ní a Priklopilem k něčemu takovému došlo. Teprve v roce 2013 informoval německý bulvární deník Bild, že Kampuschová vůbec poprvé veřejně promluvila o tom, že byla znásilněna.

Vyšetřování případu skončilo původně tři měsíce poté, co se dívce podařilo utéct. V říjnu 2008 ale bylo obnoveno. Panovalo totiž podezření, že Priklopil nejednal sám. Ani obnovené vyšetřování existenci spolupachatele nepotvrdilo. Sama Kampuschová ostatně tvrdila, že žádného Priklopilova komplice nikdy neviděla.

Dům, v němž byla vězněna, si nakonec Natascha Kampuschová koupila s tím, že nechce, aby pro ni citlivé místo někdo zneužil
Autor: profimedia.cz Dům, v němž byla vězněna, si nakonec Natascha Kampuschová koupila s tím, že nechce, aby pro ni citlivé místo někdo zneužil

Bezprostředně po útěku se Kampuschová dostala do péče týmu dětských psychiatrů, kteří ji připravovali na vstup do normálního života. Později napsala autobiografickou knihu s názvem 3 096, který odkazoval k počtu dnů jejího věznění. Stejný název nese i film, který měl premiéru v roce 2013.

Odkaz na obrázkovou licenci: CC BY-SA 4.0

reklama

reklama