Národní garda USA posílá do Česka tým 28 vojenských lékařů

„Tým sem přiletí příští týden a bude mít své vlastní ochranné pomůcky,“ informoval ministr zdravotnictví Roman Prymula na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády. Podle Prymuly jde o zkušené vojenské profesionály.
Zdravotnická služba Národní gardy Spojených států plní nejrůznější úkoly včetně repatriace zraněných vojáků ze zahraničí
Zdravotnická služba Národní gardy Spojených států plní nejrůznější úkoly včetně repatriace zraněných vojáků ze zahraničí
istock.com

reklama

Žádost o pomoc, kterou do aliančního systému NATO zaslala Česká republika, vyslyšela Národní garda v Nebrasce a Texasu a posílá 28 vojenských lékařů.

Než bude v provozu budovaná vojenská polní nemocnice v pražských Letňanech, chce ministerstvo zdravotnictví lékaře Národní gardy nabídnout zařízením, která to budou nejvíce potřebovat. Primárně pak budou američtí lékaři pracovat v budoucí vojenské nemocnici. Ta má v první fázi poskytnout zázemí pro 500 pacientů s nemocí COVID-19.

Provizorní nemocnice Národní gardy v Kalifornii na jaře 2020
Autor: AP Provizorní nemocnice Národní gardy v Kalifornii na jaře 2020

Vedle Spojených států nabídlo pomoc ČR i sousední Německo. Jde o příslib volných kapacit na jednotkách intenzivní péče v Sasku, které sousedí s Ústeckým krajem. Vedle hrozícího nedostatků lůžek je ale kritickou veličinou prudce rostoucí počet lékařů a zdravotnického personálu, který je nakažený novým koronavirem nebo je v karanténě. V den mimořádné tiskové konference (středa 21. 10.) jich ministerstvo zdravotnictví evidovalo přes 6 000.

Národní garda je na krize zvyklá

Národní garda (US National Guard) je jednou z pěti hlavních složek ozbrojených sil USA a slouží především jako rezervní vojenská síla. Má vlastní strukturu jednotek nezávislých na armádě (US Army), letectvu (US Air Force), námořnictvu (US Navy) nebo vesmírných silách (US Space Force) a disponuje i vlastními jednotkami vybavenými těžkou technikou včetně tanků, letadel a lodí. Povolat Národní gardu může do aktivní služby jen guvernér příslušného státu nebo prezident USA.

Součástí Národní gardy jsou pochopitelně i vojenské lékařské jednotky, které pravidelně procházejí zatěžkávací zkouškou v sezoně hurikánů. Ta letošní skončí 11. listopadu a meteorologové v ní dosud zaregistrovali 27 tropických nebo subtropických cyklón, 26 pojmenovaných bouří, 10 hurikánů a tři velké hurikány.

V roce 2020 se Národní garda významně podílela na boji proti pandemii COVID-19. V mnoha státech USA postavila a spravovala provizorní nemocnice pro nakažené, účastnila se testování obyvatel a zajišťování veřejného pořádku.

reklama

reklama