Vědci přivedli zpět k životu tchoře, který zemřel před 33 lety

Pomůže oživený tchoř zachránit před vymřením ohrožený druh?
Znovuzrozená tchoří samice
Znovuzrozená tchoří samice
AP

reklama

Tchoří samice, která dostala jméno Elizabeth Ann, samozřejmě není přes třicet let stará oživlá mrtvola, ale klon jednoho z ohrožených tchořů černonohých. Narodila se 10. prosince 2020 a zatím se těší výbornému zdraví.

S tím, že by jednou mohli tchoře černonohého naklonovat a obnovit tak vyčerpaný genofond vymírajícího druhu, počítali vědci už v roce 1988. Proto tehdy zamrazili uhynulou samici jménem Willa. O její naklonování pak intenzivně usilovali posledních sedm let.

Měsíc a půl staré naklonované mládě
Autor: AP Měsíc a půl staré naklonované mládě

Geny zvítězily nad naučeným chováním

Experiment je velmi zajímavý i kvůli tomu, co napovídá o dalších aspektech dědičnosti: Willa byla divoká, naklonované mládě ovšem odnosila domestikovaná tchoří samice. Vědci tedy s napětím čekali, jakou povahu bude Elizabeth Ann mít. Nečekali ale, že bude výsledek tak jednoznačný. Elizabeth Ann totiž vykazuje všechny instinkty i agresivitu divokého zvířete – vliv genetického materiálu tak jasně převážil nad vlivem chování její matky.

Tchoř černonohý je ohrožený druh
Autor: volné dílo / USFWS Mountain Prairie Tchoř černonohý je ohrožený druh

Jedna velká tchoří rodina

Tchoř černonohý je ohrožená lasicovitá šelma, považovaná za nejvzácnějšího severoamerického savce. Ve volné přírodě téměř vyhynul a všichni dnes žijící tchoři černonozí navíc pocházejí z pouhých sedmi předků. Jsou velmi náchylní k nemocem, což klonování bohužel nijak nevyřeší. Je ale rozhodně jedním z nástrojů k tomu, jak se dá ohrožený druh alespoň zachovat.

reklama

reklama