Nadace: Nový trailer nejočekávanějšího sci-fi seriálu roku zve na "vesmírnou Hru o trůny"

Geniální dílo spisovatele Isaaca Asimova nechá vyniknout hvězdy Černobylu nebo Hobita.
Seriál Nadace by mohl mít až osmdesát dílů
Seriál Nadace by mohl mít až osmdesát dílů
Apple TV+

reklama

Už letos na podzim se dočkáme seriálové adaptace slavné sci-fi ságy Nadace. Fanouškům vědeckofantastických románů, ale nepochybně i celé široké veřejnosti, se naskytne možnost podívat se moderníma očima na sérii, která ovlivnila vznik dalších kultovních děl jako například Duna nebo Hvězdné války. Sedmidílná sága Isaaca Asimova by se pak svojí pompézností dala přirovnat k Písni ledu a ohně, která se rovněž dočkala skvělé adaptace a postarala se o vychování další generace milovníků fantasy. V tomto případě se ale přesuneme desítky tisíc let do budoucnosti a budeme sledovat pád Galaktické říše, který až nebezpečně brzy předpověděl geniální matematik Hari Seldon.

Seriál vzniká pod taktovkou firmy Apple, která se už pár let snaží zabodovat i na streamovacím poli. Nový trailer, který dorazil rok po první ukázce, pak naplno demonstruje ambice filmařského týmu kolem producenta a scenáristy Davida S. Goyera, který se podepsal například pod sérií Blade nebo filmy jako Batman začíná, Muž z oceli či Terminátor: Temný osud. Nadějně zní i předchozí zprávy, že se původně počítalo s třídílnou filmovou trilogií, Goyer však usoudil, že by tak rozmáchlé dílo zúžením na stopáž kolem 6 hodin utrpělo a rozhodl se pro seriál. A ačkoliv je natočena teprve první desetidílná série, už nyní se mluví o tom, že by Nadace mohla dostat až osmdesát hodinových dílů.

Známé i neznámé postavy

Co se týče hereckého obsazení, hlavní roli Hariho Seldona ztvární Jared Harris, který zazářil v Černobylu coby Valerij Legasov, ale na svém kontě má desítky dalších filmů a seriálů jako Koruna, Hranice nemožného nebo Poslední mohykán. Sekundovat mu bude Lee Pace, známý například ze Strážců Galaxie či Hobita, jenž na sebe v Nadaci bere roli úplně nové postavy, známé momentálně jen jako císař Brother Day. Při zkoumání, o koho by mohlo jít, bychom však zřejmě narazili na jméno, které by neznalci knižní série po chvilce strávené s internetem mohlo prozradit některé důležité momenty a zvraty.

Ve skutečnosti je také trochu zvláštní, kolik postav se vyskytuje už v první sérii a vzhledem ke skokům v čase a generačnímu plynutí Nadace jsme upřímně zvědaví, jak seriáloví tvůrci látku zpracují. Zda se budou zabývat pouze oborem psychohistorie, kterému dal Seldon vzniknout na konci první knihy, nebo skutečně zpracují většinu z toho, co Asimov sepsal i bez přítomnosti geniálního matematika. Nepřekvapily by nás ale některé změny, případně využití hlavní myšlenky pro základ celého seriálu.

Ostatně, změny a nepřesnosti se s Nadací pojí už dlouhá desetiletí a týkají se zejména překladu samotného názvu Foundation. Samizdatoví překladatelé na konci 80. let oslovili samotného Asimova o konzultaci překladu, vysvětlili mu, že slovo Foundation může mít více českých překladů a snažili se vystihnout rozdíly. Asimov pak sám uznal, že jediným správným překladem by měla být Základna, na tento fakt ale už pozdější překladatelé nebrali zřetel a s názvem Nadace už tedy zřejmě nikdo nehne.

reklama

reklama