Náboženství nepotřebujeme, nahradí ho víra v mimozemšťany, říká respektovaná vědkyně

Množství Američanů, kteří věří v existenci inteligentního mimozemského života, je nyní přibližně stejné jako počet těch, kteří věří v Boha.
Věříte v Bohy, bohyně nebo UFO?
Věříte v Bohy, bohyně nebo UFO?
pixabay.com

reklama

Diana Pasulkaová je profesorkou náboženských studií na University of North Carolina. Letos napsala knihu, která se stala hitem – jmenuje American Cosmic a popisuje v ní, jak rychle a účinně nahrazuje ufologie a víra v mimozemšťany klasická náboženství, jež byla doposud jedním ze základů americké společnosti. 

Strach ukrytý v lidech

Z výzkumu, jemuž se vědkyně věnuje, vyplývá, že normální náboženství se mají rozhodně čeho obávat: lidem totiž víra, že nás zachrání jiná inteligentní civilizace shora, dává v moderní době větší smysl, než že nám pomůže složitý a nevysvětlitelný Bůh, který mlčí a do světa vstupuje jen výjimečně.

V rozhovoru pro magazín Vox Pasulkaová popsala, že vidí vztah lidí k mimozemšťanům jako odraz vzniku klasických náboženství a současně vznik náboženství nového. Obé má totiž mnoho společného: komunikace s někým/ něčím z daleka, s něčím, co je nepochopitelné a co lidem něco předává – výsledkem je nové vyprávění o světě, které ho mění.

Proč je víra v mimozemšťany dobrá?

Podle Pasulkaové Bohu ubývá místo, poráží ho věda. Sebrala mu oblasti, kde byl jedinečný – člověk pomocí genetických technologií, jako jsou třeba „nůžky“ CRISPR, mění a vytváří život stejně, jako to dělal Bůh při stvoření. 

Lidský vliv na Zemi je v současné době (v dobrém i ve zlém) mnohem větší, než Bůh předvádí ve Starém zákoně: nějaké lokální povodně v Izraeli nazývané Potopa světa blednou ve srovnání s tím, jak lidská činnost rozpouští ledovce a hrozí, že klimatickou změnou zničí život, jak ho známe.
A současně kosmický výzkum se dívá dál a dál do hlubin vesmíru ukazuje jeho rozlehlost a ubírá jen pozemskému Bohu jeho sílu a absolutní moc. Vesmír je zkrátka na jednoho biblického Boha příliš velký, příliš složitý a moc nepochopitelný…

Pocit blížící se katastrofy

Pasulkaová současně zdůrazňuje ještě jeden rozměr: mezi lidmi přibývá pocitu, že se blíží katastrofa – ať už kulturní, enviromentální, demografická nebo migrační, pocit blížící se velké neřešitelné krize je ve společnosti stále přítomnější.
„Mnoho lidí vidí krizi za obzorem a existuje tu hluboký strach, že nebudeme schopní zachránit sami sebe,“ řekla vědkyně pro Vox. „Takže co nás zachrání? „Pro řadu lidí by to mohly být tyhle pokročilé bytosti, které sem přijdou a poradí nám, co přesně máme dělat, abychom před blížící se zkázou unikli.“
Opět je to koncept velmi podobný jako v Bibli, ale pro množství lidí je rada bytostí, které se už musely s podobnými existenciálními výzvami vypořádat, věrohodnější než pomoc Boha, který většinu lidských dějin radil, jak řešit kmenové spory pouštních kmenů...
Text: Martin Kolář

reklama

reklama