3. prosince 2021 17:10

Proč máme občas mžitky před očima? Existuje snadné vysvětlení

Průhledné, zvláštně se pohybující bubliny při pohledu na světlá místa zaznamenalo okolo 76 procent lidí bez jakýchkoli zrakových vad.

Podívali jste se někdy do sluníčka, na sníh či na jasnou oblohu a před očima vám začali plout průhlední červíci a bubliny? Pokud ano, nejste jediní, komu se to stalo. Podobné zážitky má drtivá většina lidí, kteří mají v pořádku zrak.

Průhledné stíny

Odborný název tohoto jevu je Muscae volitantes, což se dá, poněkud kuriózně přeložit jako „létající mouchy“. S hmyzem tento úkaz ale naštěstí nemá nic společného. Ve skutečnosti jde o mikroskopické částečky, které máme přímo uvnitř oka, v oční kouli.

Miniaturní kousky tkání, červené krvinky nebo shluky bílkovin plují sklivcem, což je těleso se substancí podobnou gelu nebo rosolu. Jak světlo proniká čočkou, tyto maličké částečky na sítnici vrhají stín – a právě to je to, co v podobě bublinek a čárek nakonec vidíme.

Bílá světélka

Existuje ale ještě jeden podobný fenomén, který lidé popisují spíš jako plující světelné tečky a objevují se jim před očima výhradně, když se podívají na modrou oblohu. Tomu se pro změnu říká entoptický fenomén modrého pole a způsobují jej bílé krvinky procházející vlásečnicemi v sítnici. Těmi daleko častěji procházejí krvinky červené, které koneckonců tvoří 90 % složení krve.

Jimi modré světlo neprochází. Když se ale v témže místě objeví krvinka bílá, která je o dost větší, proud červených krvinek to zpomalí a objeví se ve vlásečnici najednou jen čistá plazma následovaná bílou krvinkou, na níž je nalepený zbrzděný shluk krvinek červených. Modré světlo tak najednou pronikne a sítnice jej zaznamená. A proto když se podíváme do jasné, modré oblasti (například na modrou oblohu), vidíme pohyb bílých krvinek sítnicí.

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom