9. května 2018 06:00

Myslíte, že být bohatý znamená být šťastný? Vědci už to vědí

Peníze a štěstí – je mezi nimi přímá úměra?

Chybí mi jen trochu peněz

Podle aktuálních údajů je 493 tisíc obyvatel ČR zatíženo třemi a více exekucemi, což znamená riziko zabavení veškerého majetku. Pokud by bylo rovnítko mezi množstvím peněz a mírou štěstí, tak zhruba 863 000 obyvatel ČR by se mělo utápět ve smutku. Zdaleka tomu tak není. A na druhou stranu ani čeští miliardáři, tedy alespoň ti, kteří mediálně vystupují, štěstím zrovna nezáří. Přesto asi neznáte nikoho, kdo by nepotvrdil, že by mu by nějaká stovka, tisícovka, milionek… zkrátka nepřišel vhod. Nová lednička, dovolená, milenka… to vše vyžaduje výdaje. Stejně jako dojíždění do práce, kroužky pro děti nebo každoměsíční nájem.

Stres za 4 miliony

Je logické, že pokud člověk bere výrazně nadprůměrný plat, dejme tomu 4 miliony Kč ročně, tak musí svému zaměstnavateli odvádět vysokou přidanou hodnotu, která je vykoupená vysokou mírou stresu. Ony 4 miliony nebyly zvolen náhodou. Studie mapující uživatele sítě Linkedln ukázala, že movití nejsou spokojení. Naopak vyšší míru spokojenosti vykazovali (z hlediska finančního ohodnocení) ti méně šťastní, beroucí jen 1–1,5 milionu Kč.

Sociální deprivace

Předpokládejme, že jde o peníze vydělané poctivou prací. A právě tady je zádrhel – faktory vedoucí ke zbohatnutí, tedy naplno se věnování práci, s sebou nese málo volného času, málo zájmu o své nejbližší, málo svobody v rozhodování (nemůžu, dokud to nedodělám) a samozřejmě vysokou míru stresu. A málokdo je šťastný, když nemá čas na rodinu, koníčky, je stresovaný s přemíry práce, což se mimo jiné odráží na zdravotním stavu. Současně stejná pravidla neplatí stejně u všech věkových skupin. Jak píše deník E15, tak současní třicátníci známí coby mileniálové na jednu stranu touží po rychlém a kvalitním osobním růstu, vysokém výdělku, ale zároveň se snaží co nejvíce času trávit mimo pracovní proces, protože jak praví známé klišé, „do důchodu je daleko“ a čekají je ještě desítky let v práci. Logicky jde o požadavky jdoucí poměrně ostře proti sobě.

Pointa je jednoduchá. Není dobré vydělávat opravdu hodně, stačí jen nadprůměrně. V tomto případě méně (nikoliv málo) skutečně znamená více.

Text: Topi Pigula

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora
Sdílejte článek
Štítky peníze životní styl dolary byznys štěstí psychologie bohatství

Populární filmy na Prima Zoom