Muži neví o své prostatě vůbec nic. Většina ji dokonce ani nenajde

Nejnovější průzkum evropských expertů prokázal, že většina mužů se o prostatě něco dozví teprve v okamžiku, kdy se u nich objeví první zdravotní problémy s tímto orgánem. Do té doby ani nevědí, kde ji najdou, jak vypadá a jak funguje.
Kde mají muži prostatu?
Kde mají muži prostatu?
pixabay.com

reklama

Víte, k čemu slouží prostata? Pokud na tuto otázku nedokážete odpovědět, nemusíte se za to stydět, nejste sami. Podle rozsáhlého výzkumu Evropské asociace pro urologii a Bostonské univerzity ví pouze jedna čtvrtina mužů ve věku do padesáti let, k čemu mají prostatu. Zbytek si existenci tohoto orgánu ani nepřipouští. Teorie o tom, k čemu prostata vlastně je, se ve výzkumu lišily a byly velmi rozmanité: většina mužů se domnívala, že má nějakou souvislost s erekcí, močením nebo tvorbou spermatu, v podstatě se ale jednalo o orgán zcela záhadný...

Obávaná prostata

Prostata je velká asi jako pingpongový míček; nachází se mezi kořenem penisu a řitním otvorem. Jedná se o žlázu, která je zodpovědná za semennou tekutinu, která se míchá se spermatem – pomáhá mu tak přežít cestu z varlat až k vajíčku. Právě prostata je orgánem, který je velice zranitelný změnami, jež jsou způsobené věkem a stárnutím. Bohužel k nim patří nejen zvětšení a zbytnění prostaty, které mužům značně komplikují život, ale také smrtící rakovina.

Výše zmíněného výzkumu se zúčastnily přes tři tisíce mužů z Velké Británie, Německa a Francie. Měli odpovídat na dotazník složený z deseti otázek. Ukázalo se v něm, že pouhých pětadvacet procent mužů ví, kde prostata na jejich těle leží a jaký je její hlavní účel. Jen třetina mužů ve věku do padesáti let dokázala odpovědět správně na otázky spojené s poruchami a nemocemi prostaty. 

Tyto výsledky jsou velmi varovné, zejména proto, že tento výzkum se věnoval cílové skupině mužů, kteří jsou nejvíce zranitelní nemocemi prostaty – jako je rakovina nebo její zvětšení,“ uvedl urolog Hein Van Poppel, který na výzkumu pracoval. „Tento problém a jeho závažnost se bude nadále jen zvětšovat, už jen proto, jak stárne populace ve vyspělých zemích. Musíme proto doufat, že se muži začnou lépe informovat a také více tyto otázky konzultovat se zdravotními experty,“ dodal vědec.

Neznalost zabíjí

Jak muži stárnou, jejich prostata se pomalu zvětšuje, což je přirozené. Ale abnormální růst prostaty může být zdrojem zdravotních obav – tohle ale věděl jen jeden ze šesti dotázaných mužů. Drtivá většina dotazovaných netušila, jaké jsou symptomy, které jsou spojené s tím, když prostata začíná zlobit.

Drtivá většina dotazovaných také přiznala, že se o tomto problému téměř nikdy nebaví se svými příbuznými ani známými a že je pro ně tedy prostata v podstatě tabuizovaným tématem. A to ještě více pomáhá s tím, aby problémy prostaty zvyšovaly riziko pro ohrožené muže. 

Co říká věda

Podle lékařů by muži měli začít vyhledávat experty-urology kolem padesátého roku života. Právě tehdy se mohou začít projevovat první problémy s tímto orgánem a dá se s nimi také něco dělat. Podmínkou ale je, že vůbec tuší, co to prostata je, k čemu slouží a jak funguje…


Text: Martin Kolář

reklama

reklama