13. července 2018 07:00

Může fotbal za znásilnění? Odpověď je překvapivá: v mnoha případech ano!

Opilí fanoušci vítězného družstva vyrazí do ulic a začnou páchat násilnosti, včetně těch sexuálních. Je to klišé, nebo potvrzený fakt? Britská odborná studie našla odpověď.

Souvisí fotbal s násilím? Ano, a velmi úzce

Jason M. Lindo, Peter M. Siminski a Isaak D. Swensen se rozhodli prozkoumat mýtus o sexuálním násilí páchaném na ženách po fotbalových zápasech. Výsledky své práce shrnuli v odborné studii College party culture and sexual assault, což je volně přeloženo „kultura studentských večírků a sexuální útoky“. Že jsou jejich závěry platné ukázalo i aktuální Mistrovství světa v Moskvě, kde prudce vzrostly stížosti na sexistické chování.

Roli výchozího materiálu zaujala data z databáze National Incident Based Reporting System (NIBRS), kterou spravuje americká FBI. Výzkumníci vzájemně propojili hodnoty týkající se nahlášených znásilnění a dalších kriminálních činů, jež se dostaly do databáze, a jejich časovou souslednost porovnali s daty (pro danou oblast) významných sportovních utkání. Potvrdil se logický předpoklad, že během mače i po utkání dochází k větší konzumaci alkoholu, což se následně projeví na výtržnickém a agresivním chování. Dokonce vyplynulo i velmi konkrétní číslo. Ve dnech probíhajících zápasů narůstá znásilnění mladých žen ve věkové skupině 17–23 let o 28 %. Samozřejmě, čím je zápas významnější, tím více lidí jej sleduje, více alkoholu se vypije, více se oslavuje vítězství a více...

Statistika "fotbalového" znásilnění

„Statistické údaje naznačují, že dvě třetiny obětí studentských znásilnění jsou v době zápasů pod vlivem alkoholu nebo vlivem drog. Kromě toho, 77 procent studentů se shoduje v názoru, že snížení konzumace alkoholu by bylo velmi účinnou prevencí sexuálního napadení v objektu kampusu,“ píší autoři studie v části věnované napadení v objektech studentských ubytoven. Výzkumníci se zaměřili na data z americké univerzitní fotbalové ligy, což přímo souvisí s oslavami v prostorách kampusů. Jak to funguje při domácím sledování zápasů? Tam se ve skrytu bytů zvyšuje agresivita a frustrace fanoušků neúspěšného týmu.

Výsledky výzkumu by našince neměly překvapit. Pražané bydlící na Letné vědí, co znamená zápas Slávie se Spartou hraný v místě na „domácím“ sparťanském hřišti a že přítomnost těžkooděných policistů vůbec není náhodná. Stejné zkušenosti mají i obyvatelé Ostravy bydlící kolem „domácího“ stadionu Baníku na Bazalech. Publikovaná studie jen potvrzuje to, co lidé s domovem poblíž stadionů dávno vědí – ve dnech důležitých zápasů je dobré dbát zvýšené obezřetnosti. Oblíbené klišé tvrdí, že sport kultivuje tělo. Asi ano. Ale jak se ukazuje, tak o kultivaci duše fanoušků se příliš mluvit nedá.

Text: Topi Pigula

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom