Může fotbal za znásilnění? Odpověď je překvapivá: v mnoha případech ano!

Opilí fanoušci vítězného družstva vyrazí do ulic a začnou páchat násilnosti, včetně těch sexuálních. Je to klišé, nebo potvrzený fakt? Britská odborná studie našla odpověď.
Proč budí fotbal násilnické vášně?
Proč budí fotbal násilnické vášně?
Wikimedia Commons

reklama

Souvisí fotbal s násilím? Ano, a velmi úzce

Jason M. Lindo, Peter M. Siminski a Isaak D. Swensen se rozhodli prozkoumat mýtus o sexuálním násilí páchaném na ženách po fotbalových zápasech. Výsledky své práce shrnuli v odborné studii College party culture and sexual assault, což je volně přeloženo „kultura studentských večírků a sexuální útoky“. Že jsou jejich závěry platné ukázalo i aktuální Mistrovství světa v Moskvě, kde prudce vzrostly stížosti na sexistické chování.

Roli výchozího materiálu zaujala data z databáze National Incident Based Reporting System (NIBRS), kterou spravuje americká FBI. Výzkumníci vzájemně propojili hodnoty týkající se nahlášených znásilnění a dalších kriminálních činů, jež se dostaly do databáze, a jejich časovou souslednost porovnali s daty (pro danou oblast) významných sportovních utkání. Potvrdil se logický předpoklad, že během mače i po utkání dochází k větší konzumaci alkoholu, což se následně projeví na výtržnickém a agresivním chování. Dokonce vyplynulo i velmi konkrétní číslo. Ve dnech probíhajících zápasů narůstá znásilnění mladých žen ve věkové skupině 17–23 let o 28 %. Samozřejmě, čím je zápas významnější, tím více lidí jej sleduje, více alkoholu se vypije, více se oslavuje vítězství a více...

Zelená je tráva, fotbal to je hra...
Autor: profimedia Zelená je tráva, fotbal to je hra...

Statistika "fotbalového" znásilnění

„Statistické údaje naznačují, že dvě třetiny obětí studentských znásilnění jsou v době zápasů pod vlivem alkoholu nebo vlivem drog. Kromě toho, 77 procent  studentů se shoduje v názoru, že snížení konzumace alkoholu by bylo velmi účinnou prevencí sexuálního napadení v objektu kampusu,“ píší autoři studie v části věnované napadení v objektech studentských ubytoven. Výzkumníci se zaměřili na data z americké univerzitní fotbalové ligy, což přímo souvisí s oslavami v prostorách kampusů. Jak to funguje při domácím sledování zápasů? Tam se ve skrytu bytů zvyšuje agresivita a frustrace fanoušků neúspěšného týmu.

Výsledky výzkumu by našince neměly překvapit. Pražané bydlící na Letné vědí, co znamená zápas Slávie se Spartou hraný v místě na „domácím“ sparťanském hřišti a že přítomnost těžkooděných policistů vůbec není náhodná. Stejné zkušenosti mají i obyvatelé Ostravy bydlící kolem „domácího“ stadionu Baníku na Bazalech. Publikovaná studie jen potvrzuje to, co lidé s domovem poblíž stadionů dávno vědí – ve dnech důležitých zápasů je dobré dbát zvýšené obezřetnosti. Oblíbené klišé tvrdí, že sport kultivuje tělo. Asi ano. Ale jak se ukazuje, tak o kultivaci duše fanoušků se příliš mluvit nedá.

Text: Topi Pigula

reklama

reklama