Může být astrologie opravdové věda? Slavný Francouz tvrdil, že to dokázal!

Před 30 lety zemřel průkopník "humanistické astrologie" Rudhyar.
Astrologie - věda, nebo klasická pavěda?
Astrologie - věda, nebo klasická pavěda?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Před 30 lety, 13. září 1985, zemřel astrolog, filozof a hudební skladatel francouzského původu Dane Rudhyar. Pozoruhodný muž mnoha talentů proslul jako průkopník humanistické a transpersonální astrologie. Svými myšlenkami ovlivnil řadu kulturních a uměleckých proudů 20. století.

Rudhyar, vlastním jménem Daniel Chenneviere, se narodil v březnu 1895 v Paříži. Ve francouzském hlavním městě také vystudoval konzervatoř a ve věku pouhých 16 let získal diplom na Sorbonně. Kromě hudby se věnoval rovněž studiu filozofie.

Krátce po skončení první světové války odjel Chenneviere do Spojených států, aby místnímu publiku osobně představil jednu ze svých hudebních kompozic. Amerika, na jejíž půdě se seznámil s astrologií, se následně stala jeho novým domovem.

Rudhyar Foto:

Rudhyar

Ovlivněn Jungovou psychologií a holistickou filozofií si už pod jménem Dane Rudhyar vypracoval vlastní verzi astrologické nauky, označovanou přívlastkem humanistická. Rudhyar odmítl klasický deterministický přístup, tedy že osud člověka je dán postavením nebeských těles. Astrologii vnímal především jako otevřený systém poznávání a chápání vztahu člověka k sobě samému, ostatním lidem a okolnímu světu.

Rudhyarovy myšlenky byly dlouho známy jen omezenému okruhu zájemců o astrologii. V 60. letech minulého století je však zpopularizovalo rodící se hnutí New Age. Rudhyar osobně svými četnými přednáškami ovlivnil zejména komunitu hippies v San Franciscu, kde žil až do své smrti.

ČTK

Je astrologie věda?

Astrologie je věda. Věří tomu 40 procent Američanů!


Reklama
Reklama