Muž, který chtěl doslova zabít internet, byl zatčen FBI. Jeho plán s výbušninami kupodivu mohl fungovat

Seth Aaron Pendley se podílel na nepokojích ve Washingtonu a v samotném Kapitolu. Nyní mu hrozí vězení za to, že chtěl „zabít internet“.
Obětí bombového útoku měly být servery společnosti Amazon
Obětí bombového útoku měly být servery společnosti Amazon
iStock

reklama

Pandemie koronaviru a s ní spojená opatření doléhají na každého z nás, a zatímco někdo nese nutnost zůstat převážnou část dní doma s nadhledem, jiní si už nevědí rady. Nelze se proto divit případu 28letého Setha Aarona Pendleyho ze Spojených států, který se rozhodl – podle svých slov – zabít internet.

FBI byla ve střehu

Incident, jenž na svém webu oznámilo americké Ministerstvo spravedlnosti, se odehrál ve městě Ashburn ve státě Virginia nedaleko tamější centrály Amazonu a jeho datových center Amazon Web Services. Pendley se vyzbrojil imitací plastické trhaviny C4 a rozhodl se spáchat teroristický čin na území vlastní země. Policisté, kteří ho zadrželi ještě před tím, než do Virginie z Texasu odjel, si měli od Pendleyho vyslechnout, že rozhodně není žádný hlupák a ví, co dělá, což údajně zopakoval i agentům FBI, kteří ho zadrželi a kteří mu falešné výbušniny skrze pracovníka v přestrojení prodali.

Skutečnost, že si muž vybral právě město Ashburn, ale není žádná náhoda. Sídlí tu přes 100 datových center a má se za to, že právě na tomto místě se nachází drtivá většina cloudu a cloudových služeb, kam si dennodenně každý z nás něco odkládá ze svého počítače či mobilního telefonu. Od e-mailových schránek přes uložené zprávy v nejrůznějších messengerech až po fotky a videa z rodinných oslav. Ve skutečnosti tedy můžeme dát Pendleyho slovům částečně za pravdu, protože plošným odstraněním všech datacenter v Ashburnu by skutečně mohl odstavit značnou část internetu tak, jak ho známe a používáme.

Recidivista z Kapitolu

Ačkoliv má nezdařilý útok mírně humorný podtext, pracovníci FBI ho rozhodně nebrali na lehkou váhu. Jak se totiž zpětně prokázalo, Pendley celou akci pečlivě plánoval a neváhal se o detaily podělit se svými fanoušky na internetu. Dáme-li stranou, že se podílel na nepokojích ve Washingtonu a přímo v Kapitolu Spojených států, Amazon v Ashburnu hodlal doslova srovnat se zemí. „Hlavním cílem je po*rat servery Amazonu. Je tam 24 budov a v nich jsou uložena data z celých Spojených států,“ vysvětloval zapáleně Pendley. Tři z budov prý stojí velmi blízko, což by operaci usnadnilo a napomohlo by k pořádnému „naštvání oligarchů“, jak si Pendley přál.

Místo toho si vysloužil obvinění z plánování teroristického útoku, a pokud bude odsouzen, může za mřížemi strávit až 20 let.

reklama

reklama