21. srpna 2020 16:30

V Kalifornii se znovu objevil mor. Nemocného kousla nakažená blecha

Mor zní jako něco, čeho se lidstvo dávno zbavilo. Opak je ale pravdou.

Jeden člověk byl pozitivně testován na onemocnění morem ve městě South Lake Tahoe ve státě Kalifornie. Přestože není stoprocentně jisté, jak se nakazil, mělo by být podle zdravotnických orgánů na vině kousnutí infikovanou blechou. K tomu došlo při venčení psa podél řeky Truckee a nemocný se po ošetření léčí doma.

Pozor na hlodavce a blechy

Přestože má mor hlavně díky morovým epidemiím od středověku děsivou pověst, antibiotika si s ním dnes snadno poradí – tedy pokud se nemoc včas podchytí. Kalifornie zaznamenala naposledy onemocnění morem v roce 2015, celkově se v celých Spojených státech v letech 1900–2012 vyskytlo přes 1 000 případů moru.

Podle lékařky Nancy Williamsové ze zdravotnického odboru okresu El Dorado, kde k nákaze došlo, se mor přirozeně vyskytuje v mnoha částech Kalifornie a lidé by měli být obezřetní při procházkách, turistice nebo kempování v oblastech s vyšším výskytem hlodavců. „Případy u lidí jsou extrémně vzácné, ale mohou být velmi vážné,“ dodala Williamsová.

Virulentní bakterie

Mor, který způsobuje bakterie Yersinia pestis, si ve středověku vyžádal napříč Evropou a Amerikou 75–200 milionů obětí. Studie z roku 2005 prokázala, že bakterie Y. pestis napadá imunitní systém svého hostitele tak, že vstřikuje toxiny do buněk, které mají za úkol likvidovat potenciální patogeny, a ty si jich pak nevšímají.

„Jde o nejvíce virulentní bakteriální organismus, který lidstvo zná,“ prohlásil o původci moru profesor Olaf Schneewind, vedoucí mikrobiolog na univerzitě v Chicagu a spoluautor studie.

Dýmějový, plicní a septikemický mor

U lidí napadených bakterií Yersinia pestis dochází k onemocnění podobnému chřipce včetně horečky, zimnice, bolesti, slabosti, zvracení a průjmu. Nemoc se vyskytuje v různých formách, z nichž nejběžnější je dýmějový (bubonický) mor, který způsobuje zánět tříselných lymfatických uzlin. Tato forma se nepřenáší z člověka na člověka, ale šíří ji nakažené blechy, které parazitují na hlodavcích.

Na druhou stranu plicní (také pneumonický) mor, který napadá dýchací ústrojí, se může kapénkami z kašle nebo kýchání šířit z člověka na člověka. Vzácný je septikemický mor, což je v podstatě infekce krve šířící se nejčastěji kousnutím infikovaných blech.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom