Mohou za rakovinu bakterie? Přelomový výzkum je na stole

Léčba rakoviny postupuje mnoha rozličnými směry, jeden z nich se dokonce zaměřuje na spojitost rakoviny s bakteriemi. Je to nesmysl? Naopak, zdá se, vědci uhodili hřebíček na hlavičku…
Jsou bakterie odpovědí na odvěkou otázku rakoviny?
Jsou bakterie odpovědí na odvěkou otázku rakoviny?
istockphoto.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Bakterie v těle a jejich vliv na různé funkce se zkoumají především v souvislosti se střevní mikroflórou (dnes se spíše používá termín mikrobiom), která je v tomto ohledu nebývale bohatá. Ostatně i my jsme o působení střevních bakterií na psychiku nedávno psali. Struktura bakterií v různých částech našeho těla však může mít vliv nejen na zažívání či psychiku, ale i na některé nemoci, u nichž bychom to opravdu nečekali – například na rakovinu.

Bakteriální klíč k rakovině prsu

Vědci z clevelandského Institutu pro genomickou medicínu zjišťovali, nakolik může mikrobiom v ženském prsu ovlivňovat hrozbu výskytu rakoviny. A výsledek samozřejmě nebyl zanedbatelný, jinak bychom o tom nepsali, že. V centru zkoumání bylo srovnání zdravých a nemocných prsních tkání a sledování jejich bakteriální struktury. O tomto tématu se dlouho spekulovalo, ale žádná vědecká data dosud nebyla. A teď už jsou.

Výzkum byl proveden na 78 pacientkách, které kvůli rakovinovému nádoru prodělaly mastektomii. Navíc došlo i k odběru jejich moči a použité ústní vody, aby byla sledována bakteriální mikroflóra i ve vzdálenějších částech těla. Hlavní zjištění jsou spojena se skupinou bakterií s názvem Methylobacterium, kterých zdravá prsa obsahují výrazně více. A to je vlastně všechno.

Zářná budoucnost

„Naší snahou je najít biomarker (objektivně měřitelná charakteristika sloužící jako indikátor zdravých procesů či nemoci – pozn. red.), který by nám pomohl rychle a jednoduše diagnostikovat rakovinu. V našich nejdivočejších snech doufáme, že díky studiu mikrobiomů dokážeme rakovinu předpovídat a pomocí probiotik či antibiotik ji vyřešit ještě předtím, než vypukne,“ řekla doktorka Charis Eng, jež se na výzkumu podílela.

Jedná se pouze o první výzkum v této oblasti, naznačuje však, že by se mohlo vyplatit tento princip dále zkoumat. Pokud by totiž výzkumy mikrobiomu mohly předpovídat a následně i (alespoň částečně) léčit rakovinové nádory, kdo ví, kde postup vědy může skončit? Možná by tento přístup bylo možné aplikovat i na jiná rakovinová onemocnění. Ale i kdyby ne, jedná se o důležitá téma i tak – jen ve Spojených státech amerických je rakovina prsu druhým nejčastějším typem rakoviny u žen (po kožních nádorech) a během života jí musí čelit zhruba každá osmá. Zdá se proto, že clevelandští vědci udělali malý, ale velmi důležitý krok.

Text: MS

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama