27. července 2021 00:15

Kšefty se zvířaty v Česku přetrvávají a ceny dokonce rostou. V množírnách navíc netrpí jen psi

Problém s množírnami v Česku stále přetrvává a navíc nezahrnuje pouze psy, o kterých se mluví nejčastěji. Oběťmi jsou jsou rovněž kočky a další zvířata.

Češi jsou milovníci psů a odhaduje se, že ve 41 % tuzemských domácností žije čtyřnohých mazlíčků až 3,5 milionu. Zájem přitom rok od roku roste. Jednoduchá ekonomická úvaha tudíž zní: je-li o zboží zájem, zdražme ho, protože se prodá i za vyšší cenu. Což bohužel platí jak pro psí chovatele, tak pro nelegální množírny.

Ceny zvířat rostou

V době covidové zvedly množírny ceny zvířat, protože prudce vzrostla poptávka po zvířatech. Ceny psů i koček z množíren se téměř vyrovnaly zvířatům, která byla legálně papírová, jen nebyla určená k dalšímu chovu,“ říká trenérka psů Julie N (redakce celé jméno zná, ale na žádost chovatelky neuvádí). „Navíc každý, kdo chce dnes ušetřit pár tisíc, je hloupý, protože si neuvědomuje, že během dalších deseti až patnácti let ho jeho psí kamarád přijde na další stovky tisíc. Mít psa a zodpovědně se o něj starat není levná záležitost. Navíc často to, co ušetří, okamžitě prodělá na veterinárním ošetření kvůli zbavení parazitů, očkování atd.,“ dodává s důrazem v hlase.

Problém množíren

Co je na množírnách zvířat špatně? V zásadě úplně všechno. Od nedostatečného pohodlí zvířat přes cenovou politiku po překračování zákonů. V případě pohodlí zvířat jde primárně o to, že jsou samice nakryty hned, jak je to možné, aby znovu porodily a „nesly zisk“. V případě mláďat jde o nekvalitní krmení i zdravotní péči, neboť obojí něco stojí a majitelé množíren tyto finance nehodlají do zvířat investovat. O to absurdnější a vypočítavější je strategie cenového růstu až na úroveň zvířat s průkazem původu.

Nejde ale jen o psy

Nově je dokonce pojem množírna definován zákonem, což je posun, který v české legislativě dosud chyběl. A mnohé možná překvapí, že právní definice nezahrnuje jen psy, o kterých se ve vztahu k množírnám mluví asi nejčastěji. Množírna je dle zákona „zařízení, ve kterém jsou chováni a rozmnožováni psi nebo kočky v nevhodných podmínkách, které způsobují jejich utrpení, a ve větším počtu, který jim neumožňuje uspokojovat jejich fyziologické, biologické nebo etologické potřeby.

Na jiná zvířata se definice zatím nevztahuje, což je nepochybně škoda, jelikož množírny se nesoustředí jen na čtyřnohé mazlíčky. Oběťmi neetického chovu jsou často i papoušci. Ostatně na videu níže se sami můžete podívat, jak vypadá taková pákistánská množírna na okrasné ptactvo.

Padělané papíry

Pokud si chcete pořídit domů nového člena rodiny a chcete si být jistí jeho původem, vždy žádejte průkaz původu. Zároveň je ale dobré vědět, jak takový průkaz vypadá a jaké náležitosti by měl obsahovat. Není totiž výjimkou, že množírny už i papírování dokážou velmi dobře falzifikovat. „Psi s padělaným průkazem nejsou až takovou výjimkou, při dnešních možnostech si doma můžete vytvořit dokonalý falzifikát,“ říká majitelka psa, která si pro své štěně jela do Norska, neboť přesně věděla co a od koho chce.

Krom průkazu původu by pak štěně mělo mít i očkovací průkaz. Totéž přitom platí i pro kočky, které mají bohužel tu nevýhodu, že na rozdíl od psů nejsou během chovu v množírně tak hlasité a tudíž méně často na svou existenci v nelidských podmínkách upozorní náhodné kolemjdoucí.

Za prodávání zvířat z množíren a lhaní o jejich původu i zdravotním stavu už každopádně padly i soudem uložené tresty, takže se situace postupně zlepšuje. Přesto je však nutné být obezřetný a při pořizování zvířete hledět na detaily a ideálně si i chovatele prověřit. Pokud navíc nechce zvíře předat v místě chovu (obvykle bydliště), měli byste rozhodně zpozornět. A v případě podezření množírnu nahlásit odpovědným osobám. Rozhodně tak pomůžete zvířatům k lepšímu životu, i když hned nebudou mít svého páníčka. Vše je lepší, než být celé dny zavřený v těsných klecích.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom