Klikař roku: Mladík objevil třetí den stáže v NASA novou planetu

Náhoda občas vydláždí cestu úžasným výsledkům. O tom se přesvědčil i sedmnáctiletý americký student, který v NASA objevil dosud neznámou planetu. Jak to dokázal?
Vizuály planety TOI 1338 b jsou zatím sice dost nejasné, ale její objev je vážně fascinující.
Vizuály planety TOI 1338 b jsou zatím sice dost nejasné, ale její objev je vážně fascinující.
NASA

reklama

Spousta mladých lidí využívá letní prázdniny nejen k poflakování a dohánění zážitků, na které není po zbytek roku čas, ale i k nabírání cenných zkušeností. Zní to jako otrava, ale během pracovních brigád či vzdělávacích stáží může šikovný středoškolák získat náskok před svými vrstevníky – náskok, který se mu bude v dalších letech hodně hodit! A pokud se nebavíme o řetězci rychlého občerstvení či nějaké rodinné firmičce, ale rovnou o NASA, platí to dvojnásob; obzvlášť když se podaří vskutku nečekaný objev.

Stáž v NASA se vyplatila

Sedmnáctiletý Wolf Cukier zahájil stáž v Goddardově kosmickém středisku – hlavním výzkumném středisku NASA, nacházejícím se ve státě Maryland. Cukier byl na stáži teprve třetí den a probíral se snímky pořízenými satelitem TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite), jenž slouží k odhalování exoplanet – a jakkoli se to může zdát neuvěřitelné, středoškolák z New Yorku na jednom ze snímků právě neznámou planetu odhalil!

Všiml si totiž objektu, který se zřejmě pohyboval před hvězdou a částečně ji tak zatemňoval. Cukierovi bylo hned jasné, že to nebude jen tak, a svůj objev nahlásil zkušenějším odborníkům. Těm následně nezbylo, než tajemný objekt definovat jako planetu, přidělit jí název TOI 1338 b a poplácat mladíka po ramenou. Planeta je zhruba sedmkrát větší než Země (a tedy podobná velikosti Saturnu) a obíhá hned dvě hvězdy.

Povede objev k lepší budoucnosti?

Samotný objev proběhl už loni v červnu a vědci následně zahrnuli Cukiera do autorského týmu, jehož studie o čerstvě nalezené planetě právě vychází v odborných časopisech. Veselin Kostov, výzkumník v NASA a hlavní autor studie, řekl, že lidské oko často dokáže v komplexních datech najít vzorce snadněji nežli nejmodernější počítače. Jaké štěstí však musel talentovaný student mít, to už nikdo spočítat nedokáže.

Jeho primárním cílem totiž nyní bude dodělat poslední ročník střední školy, následně má v plánu se pokusit o studium fyziky či astrofyziky na nejprestižnějších amerických univerzitách. Díky tomuto objevu bude mít bezesporu příjemnější pozici nežli většina jeho vrstevníků. A zároveň dává naději i nám všem – vždyť každý může s velkou dávkou snahy a trochou náhody dokázat něco úžasného!

Text: MS

reklama

reklama