Mladí už nechodí ven, britský expert navrhuje jejich medikaci

Svět mladých zažívá znepokojivý trend, který je sice téměř neviditelný – ale právě proto hrozivý.
Slunce prostě potřebujeme
Slunce prostě potřebujeme
pixabay.com

reklama

Ohrožené mládí

Jeden z nejlepších britských vědců, genetik Steve Jones, varuje svět, že mladí lidé se stávají zranitelnými mnoha chorobami, které jim dříve nehrozily. Příčina? Z mnoha důvodů přestávají chodit ven – doma tráví o hodinu více než jejich vrstevníci před deseti lety. A to má na jejich organismus značně negativní dopad.

Nikdy bych si nemyslel, že zrovna já budu někdy doporučovat, aby si lidé brali vitaminové doplňky – vždycky jsem je považoval za šarlatánství a obdobu homeopatie. Ale teď sám beru každý den vitamin D,“ uvedl pro deník Guardian. „Dnes jsem si vzal jednu pilulku navíc, protože vím, že nebude svítit slunce,“ dodal.

Doma je bezpečí – a tma

Podle něj za negativní trend mohou mobily a tablety – dětí s nimi sedí doma, rodiče to netrápí, protože považují domov za bezpečnější místo a neuvědomují si rizika webu. A děti se tak nejenže nepohybují, ale ani se nevystavují slunci – podle Jonese je tento trend výjimečně znepokojivý ve Skotsku, které je v tomto ohledu nejpostiženější zemí na celém světe. Jenže lidský organismus je nastavený na to, aby na slunci trávil hodně času, nejsme geneticky jeskynní lidé, ale vzešli jsme z afrických savan. Bez slunce lidské tělo nefunguje správně a na mladých lidech, kteří ještě nedokončili tělesný ani duševní rozvoj, se to projevuje nejsilněji.

Prací se nemoci, které byly v minulosti vymýcené – a to je proto, že lidé se začali chovat šíleným způsobem, který nikdo nemohl předvídat.

Nezbývá než medikovat

Řešení je podle profesora Jonese především návrat k „normálnímu životu“ - tedy opuštění obrazovek a návrat do reality. Sám je ale skeptický, chápe, že lákadla, která na mladé čekají ve virtuálních světech jsou příliš svůdná a realita proti nim vlastně nemá moc co nabídnout. 
Pomoci by tedy mohly alespoň dávky vitaminu D, které by podle něj mohly ty nejhorší dopady chybějícího slunečního světla kompenzovat. Podle nejnovějších studií pomáhá tato látka kompenzovat problémy, které ztráta slunce přináší – od negativních změn nálad, přes obezitu a krevní tlak až po degenerativní změny...
Text: Martin Kolář

reklama

reklama