Město na kraji díry do pekla – to je Mirnyj

Na světě byste našli jen málo bizarnějších míst, než je Mirnyj. Toto ruské město je domovem díry rovnou do pekla…
Na kraji propasti: diamantové město Mirnyj
Na kraji propasti: diamantové město Mirnyj
English Russia

reklama

Začněme od Adama, respektive od uhlíku. Jeho nejtvrdší formou je diamant. Tento drahokam vzniká v horním zemském plášti za vysokých teplot a tlaků ve vyvřelinách, kterým se říká kimberlity. Z nich se diamanty dobývají nejčastěji v obrovských hlubinných dolech. A to nás přivádí do Mirného…

Největší diamantoviště světa

Na kraji propasti: diamantové město Mirnyj
Autor: English Russia Na kraji propasti: diamantové město Mirnyj

Právě v Mirném totiž najdete vůbec největší důl na diamanty na světě. Celé město zde na Sibiři totiž vlastně vzniklo kolem dolu. Ten byl uveden do provozu roku 1955 a jmenuje se, tak jako prakticky všechno v té době, Mír – přesněji Mírový…

Zpočátku fungoval jako povrchový, ale postupně bylo potřeba zavrtávat se za drahokamy stále hlouběji a hlouběji; od roku 2009 se už těží jen pod zemí. Díra, která tvoří důl, opravdu vypadá jako něco zcela mimozemského: v průměru má 1,2 kilometru a je hluboká 525 metrů.

Mirnyj na satelitních snímcích vypadá opravdu jako místo, kde přistáli mimozemšťané
Autor: Google Maps Mirnyj na satelitních snímcích vypadá opravdu jako místo, kde přistáli mimozemšťané

Bizarní je, že jak díra rostla, stále víc se přibližovala k obytným domům i infrastruktuře města. Dnes stojí paneláky i rodinné domky a nákupní střediska prakticky na okraji hrozivé díry, ale nikomu to zde už vlastně ani nepřijde divné… Povrchový důl je natolik monstrózní, že ovlivňuje dokonce i počasí ve svém okolí. Kvůli vrtulníkovým nehodám, které nad dolem zapříčinilo, došlo k vytvoření bezletové zóny.

Ačkoli největší světové centrum s obchodem s diamanty je Antverpách, Rusové mají v „diamantovém“ byznysu taky svůj podíl.

Ve městě ležícím na Sibiři dnes žije 35 000 lidí, přičemž většina z nich je nějak napojena na diamantový byznys. Má vlastní letiště, centrem diamantové metropole je Leninovo náměstí a také centrála firmy Alrosa, která zde diamanty těží.

reklama

reklama