Prezident Zeman nemůže naplno pracovat. Jak byl zhodnocen jeho zdravotní stav?

Prezident České republiky Miloš Zeman také poskytl telefonický rozhovor rádiu Frekvence 1.
Prezident České republiky Miloš Zeman
Prezident České republiky Miloš Zeman
profimedia.cz

reklama

Zdravotní stav Miloše Zemana nadále vyžaduje hospitalizaci a hlava státu se nemůže naplno věnovat své práci. K tomuto závěru došlo lékařské konzilium, podle něhož další vývoj zdravotního stavu prezidenta Zemana závisí i na ochotě pacienta s lékaři aktivně spolupracovat.

Vedoucí konzilia Tomáš Zima označil za příčinu poslední hospitalizace prezidenta Zemana, která trvá od 10. října 2021, závažnou dekompenzaci chronického onemocnění, které vedlo k celkovému zhoršení jeho zdravotního stavu. Prezident je hospitalizován v pražské Ústřední vojenské nemocnici.

Konzilium prezidenta vyšetřilo a shodlo se, že „charakter i manifestace základního onemocnění jsou jistě velmi závažné, upřesňování prognózy bude záviset na vývoji onemocnění, které je samo obtížně léčebně ovlivnitelné”. Zima také dodal, že vše závisí i na aktivní spolupráci prezidenta. Konzilium neuvedlo, jakým onemocněním prezident konkrétně trpí, dosud se však spekulovalo o jaterní encefalopatii.

Miloš Zeman údajně trpí jaterní encefalopatií

Co je jaterní encefalopatie? Vysvětlujeme chorobu, kterou údajně trpí Miloš Zeman

První slova z nemocnice

Jen několik desítek minut před zveřejněním závěrů konzilia prezident Zeman poprvé po dlouhých týdnech veřejně vystoupil, když poskytl telefonický rozhovor rádiu Frekvence 1. V něm uvedl, že se cítí „naprosto normálně“, přiznal ale také, že když ho do nemocnice přivezli, „tak to nevypadalo dobře“. O zlepšujícím se zdravotním stavu prezidenta svědčí fakt, že byl 4. listopadu přeložen na standardní pokoj.

V rozhovoru Zeman vůbec poprvé komentoval výsledky parlamentních voleb z 8. a 9. října 2021. Především potvrdil, že premiérem jmenuje Petra Fialu z ODS. „Andrej Babiš, se kterým jsem mluvil, nemá zájem stát se premiérem. Nikdo s ním nechce jednat,” uvedl Zeman. Zmínil se také o neúspěchu Pirátů a za svůj nejoblíbenější volební program označil program ODS.

reklama

reklama