Mikrodeníky. Udělají nás náladové aplikace šťastnějšími?

Jednou z často zmiňovaných cest, jak dosáhnout většího štěstí, je pravidelné psaní deníku. Jenže kdo má na rozsáhlé zápisy čas, že? Pokud si ho nechcete udělat, řešením mohou být mikrodeníky.
Deníky, nebo mikrodeníky? Ke štěstí vedou obě cesty.
Deníky, nebo mikrodeníky? Ke štěstí vedou obě cesty.
istockphoto.com

reklama

O fenoménu mikrodeníků jste možná neslyšeli, ale jejich principy nejspíš znáte. Řadí se totiž mezi rozličné přístupy k záznamu denních aktivit, které nás v důsledku mají učinit šťastnějšími a vědomějšími v tom, jak vlastně trávíme čas. Přínosy deníků jsou nemalé, spousta z nás však nemá trpělivost a odhodlání se do něčeho takového pouštět. Má to tedy vůbec cenu?

Mají deníky smysl?

Denní záznam aktivit, nálad, nápadů, myšlenek, prostě všeho, co vás napadne či o čem si budete myslet, že potřebujete. Tak by šla zjednodušeně shrnout podstata deníků, která je mnoha chytrým hlavám známá už řadu staletí. Benjamin Franklin, Winston Churchill, Andy Warhol a další kreativní mozky trávily spoustu času o samotě, zapisováním si svých myšlenek. Takové psaní není vůbec ztrátou času, jak by někoho mohlo napadnout, nýbrž pomáhá k utřídění myšlenek a hlubší sebereflexi. Také pokud chcete něčeho dosáhnout, deník je ideálním místem na vytyčení cílů a sledování jejich plnění. Nemluvě o tom, že si také tříbíte styl psaní…

Mikroforma pro lenivce

Navzdory výše popsaným přednostem pro náš každodenní život je pro mnoho lidí obtížné až nemožné s pravidelným psaním začít. Pokud si totiž jednou za týden napíšete nějaký aktuální zápis, na který následně nenavážete, jeho vyznění pravděpodobně vyšumí do ztracena; když se po čase k takovým bodům vrátíte, tak si z nich asi moc neodnesete. Pravidelnost je proto důležitá nejen k tomu, že si zvyknete na určitý způsob práce s emocemi a zážitky, ale také pro následné hodnocení a dlouhodobější náhled na životní reálie. Jenže pravidelně (ideálně denně) si vyhradit chvíli na reflexi, to je přece jen docela náročné, že? A právě k tomu, aby vás komplikovanost úkolu nezaskočila, byly vymyšleny mikrodeníky.

Můžete si je samozřejmě psát na papír nebo využít některé z existujících aplikací, z nichž nejznámější je zřejmě Daylio. Tyto aplikace jsou založeny na tom, že celý deníkový zápis vyřešíte během několika sekund, a tak se nemusíte obávat rozsáhlé časové investice. Aplikace se vás jen rychle zeptá na aktuální náladu, kterou stačí vyjádřit jedním z pěti smajlíků, a aktivity, které jste dnes dělali. Vše je možné naklikat opravdu během pár sekund, a pokud se nechcete nijak rozepisovat, nemusíte. Ono to naštěstí člověku leckdy nedá, takže informace jsou pak bohatší, ale i kdyby ne – nevadí. I stručný zápis vyjádřený několika smajlíky a ikonkami vám dá základní představu o tom, jak se v životě vlastně cítíte a čím trávíte čas. A to není vůbec špatný začátek, že? Mikrodeníky proto představují variantu pro ty, kteří sami sobě věčně říkají, že nemají na nic čas. Ideální start nového života, no ne?

Text: MS

reklama

reklama