MiG-21 ukradený Mossadem: izraelská tajná služba ukradla Iráčanům moderní bojové letadlo

Izraelská tajná služba Mossad má na svém kontě několik opravdu mistrovských kousků. Únos Eichmanna a ukradení bojového MiG-21 patří ke špičkám jejich práce.

Ať už žijeme v jakkoli technicky vyspělé době, bez práce lidských agentů operujících v terénu, v utajení a na nebezpečném nepřátelském území se žádná tajná služba ještě pořád neobejde. Mossad je svými agenty celosvětově proslavený.

Slavné přistání MiGu 21 v severním Izraeli

Dne 6. srpna 1966 byli do akce zasvěcení agenti nervozní. Šlo o životy a zároveň o prestiž izraelské tajné služby. Ve vzduchu byla na tu dobu nejmodernější víceúčelová nadzvuková stíhačka Mikojan-Gurevič MiG-21. Díky svým vlastnostem se dostala do výzbroje armád více než 30 zemí a v několika z nich je stále ve službě. Sovětské montážní linky jich vyrobily přes 10 000 kusů, což z ní činí nejvíce a nejdéle vyráběný nadzvukový letoun. Protože byla mimo jiné i je výzbroji arabských zemí, měli Izraelci eminentní zájem na tom, aby se s ní mohli co nejpečlivěji seznámit. Let ze šestého srpna měl skončit na letišti v severním Izraeli. Pokud by k tomu došlo, jednalo by se o úspěšné uzavření léta rozpracované akce, na jejímž konci by měla skončit sovětská stíhačka v rukou izraelských odborníků. Letoun se začal sériově vyrábět v roce 1956.

„Když mi sem dopravíte MiG 21, odvedete dobrou práci.“

Tuhle na první pohled nevinnou poznámku, kde bylo spíše přáním otcem myšlenky, měl pronést tehdejší velitel izraelský vzdušných sil Ezera Weizman v přítomnosti Meira Amita, čerstvého ředitele Mossadu. Ten si to zřejmě vzal jako výzvu a nechal rozpracovat rozsáhlou operaci, na jejímž konci měla být už zmiňovaná stíhačka. Mossad se v minulosti už o něco podobného pokusil ale s nulovým výsledkem, respektive krachem. Chtěl naverbovat egyptského pilota, který by za milion dolarů přeletěl na izraelské území. Akce se „provalila“ a došlo k zatčení nejen izraelského agenta, ale i dalších čtyř lidí. Dva ze zatčených nakonec skončili v cele smrti, odkud putovali na věčnost. Další šance, respektive další akce byla rozehrána koncem roku 1964. Tentokrát nebyl ve hře Egypt, ale Irák. Sestra jednoho ze židovských obchodníků majících kontakty v iráckém podsvětí se provdala za pilota iráckých vzdušných sil Munira Radfu. Ten krom toho, že byl katolík a zástupce velitele letky MiGů, tak se navíc cítil „ošizen“ tím, že při povyšování byl „přeskočen“. Pro každou tajnou službu je tohle naprosto neocenitelná informace, protože zná slabé místo budoucího agenta či přeběhlíka. Mossad nezaváhal.

Akce

„Začátkem srpna 1966 oznámil Munir Izraelcům, že mu bude povolen dlouhý let se zásobou paliva na 900 km. 16. srpna zachytil radar jordánské vzdušné obrany tryskové letadlo letící obrovskou rychlostí přes severní Jordánsko. Jordánci se neprodleně spojili se syrskými vzdušnými silami, které odpověděly, že letadlo je pravděpodobně syrský bombardér na zkušebním letu. MiG pak přistál v Izraeli,“ píší Ian Black a Benny Morris v knize Mossad, izraelské tajné války. Neletěl sám, doprovodili ho izraelští letci, jmenovitě Ran Ronen se svým „dvojčetem“. Cíle bylo dosaženo a letečtí i váleční odborníci dostali do rukou zdroj nedocenitelných informací, které dokázali využít. V letecké bitvě následně izraelské Mirrage IIIc bez vlastních ztrát sestřelily 6 syrských MiG 21.

CIA a Mossad – stejné cíle

Vzhledem k tomu, že nejen izraelské, ale i americké straně by se hodily podrobné informace o nejlepší sovětské stíhačce, není divu, že CIA akci podporovala. Následně do uneseného letounu usedl zkušební pilot Dany Shapira. Zjistili stoupavost, manévrovatelnost, kapacitu nádrží, dolet, čas potřebný k natankování... Následně byl tento letoun zapůjčen k testování do USA. A po šestidenní válce, která se ukázala pro židovský stát naprosto klíčovou, v květnu 1968, zahájil právě tento letoun přehlídku Dne nezávislosti.

Text: Topi Pigula

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom