Britští špioni si založili oficiální Instagram. Na první fotce ukázali, co vidí při vstupu do práce

Britská tajná služba MI5 se rozhodla odhodit své maskování a založila si účet na Instagramu. Za prvních 24 hodin nasbírali agenti přes 80 000 sledujících.
James Bond by nový účet agentů z konkurenční MI5 zřejmě neschvaloval
James Bond by nový účet agentů z konkurenční MI5 zřejmě neschvaloval
Metro-Goldwyn-Mayer

reklama

Britská tajná služba MI5 se poprvé v historii rozhodla odhodit své maskování a založila si účet na Instagramu. „Můžete si vymyslet svůj vlastní vtip o tom, jestli vás budeme sledovat,“ komentoval v Daily Telegraph pro mnohé poněkud paradoxní krok britských vyzvědačů šéf MI5 Ken McCallum.

Ve svém prvním příspěvku na novém instagramovém účtu MI5 ukazuje pohled, který se agentům naskytne při příchodu do práce – tedy pokud z nějakého důvodu hodně zakloní hlavu: „Tajemství úspěšné špionáže? Zvažte všechny úhly. Získáte tak lepší pohled...“

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by MI5 (@mi5official)

Britští zpravodajci přitom upozorňují, že účet není sledován v režimu 24/7, a žádají každého, kdo chce nahlásit nějakou hrozbu, aby se obrátil na webové stránky organizace.

Kde pracuje James Bond?

Sídlem MI5 je budova známá Londýňanům jako Thames House. Najdete ji na severním břehu Temže hned u mostu Lambeth Bridge.

Budova však ani zdaleka nedosahuje takové proslulosti, jako nedaleké sídlo „konkurenční“ britské tajné služby MI6, pro kterou pracuje i filmový James Bond. Tato ikonická a poněkud nevzhledná stavba stojí hned u vedlejšího mostu Vauxhall Bridge, ale na protějším břehu Temže vzdušnou čarou 600 metrů od sídla MI5. Kdyby chtěli, mohou si agenti obou špionážních agentur předávat zprávy třeba zrcátkem…

Budovu MI6 nejde přehlédnout
Autor: Getty Images Budovu MI6 nejde přehlédnout

Pro pořádek stojí za to uvést, že MI5 funguje jako kontrarozvědka a bezpečnostní agentura, jejímž úkolem je předcházet terorismu a špionáži na území Spojeného království. Naopak MI6 (správně Secret Intelligence Service, SIS), kam „patří“ i James Bond, má na starosti ochranu zájmů Velké Británie v zahraničí.

reklama

reklama