Mexický nález roku: V chrámu Templo Mayor byla objevena 600 let stará aztécká rytina orla

Nalezená rytina orla je největší svého druhu a přežila bez úhony i španělské conquistadory.
Rytina orla v Templo Mayor
Rytina orla v Templo Mayor
Mirsa Islas / INAH

reklama

Mexičtí archeologové slaví. Že slavný Templo Mayor, chrám, který kdysi býval centrem aztéckého posvátného města Tenochtitlán, může ještě skrývat nějaká tajemství, sice tušili. Rozhodně ale nečekali takovýto nález.

Aztécké vyobrazení zlatého orla
Autor: Mirsa Islas / INAH Aztécké vyobrazení zlatého orla

Dokonale zachovaný, obrovský a unikátní

Reliéf vyobrazující orla měří celý 1 metr a 6 centimetrů na výšku a 70 centimetrů na šířku, což z něj dělá největší podobnou památku nalezenou v aztécké pyramidové stavbě. Vědci jeho vznik odhadují na dobu vlády známého aztéckého vládce Moctezumy I., který byl u moci v letech 1440–1469. Chrám Templo Mayor, kde rytinu objevili, vystavěl Moctezumův předchůdce Izcoatl.

Model Tenochtitlánu
Autor: volné dílo / Thelmadatter Model Tenochtitlánu

„Tento nález nám napovídá, že jsou zde stále tajemství, která čekají na odhalení,“ okomentovala událost mexická ministryně kultury Alejandra Frausto Guerrerová.

Nalezený basreliéf je neobvykle velký
Autor: Mirsa Islas / INAH Nalezený basreliéf je neobvykle velký

Basreliéf je zcela neporušený, což je ve skutečnosti obrovské štěstí. Hodně mexických památek bohužel poškodili španělští conquistadoři při svých výpravách za zlatem a slávou. Orlí rytina ale zůstala tohoto osudu ušetřena. Je totiž součástí původní podlahy chrámu, kterou ovšem pracovníci překryli novou podlahou za Ahuízotla, který se vlády ujal v roce 1486. A právě to ji zachránilo – Španělé ji proto nikdy nenašli.

Unikát byl skrytý pod podlahou
Autor: Mirsa Islas / INAH Unikát byl skrytý pod podlahou

Orel se sežehnutými křídly má na některých vyobrazeních dýky místo peří

Itzcuāuhtli, neboli obsidiánový orel, jak ptáka znali Aztékové, byl symbolem spjatým s elitními řády aztéckých bojovníků.

Itzcuāuhtli
Autor: Mirsa Islas / INAH Itzcuāuhtli
Itzcuāuhtli
Autor: CC BY 2.0 / Tony Hisgett Itzcuāuhtli

Na některých vyobrazeních má tento pták dokonce místo jednotlivých brků ostré čepele nožů. Hlavně ale figuruje v pověstech o zrození Slunce. Aztékové věřili, že právě při tom přišel k černým špičkám křídel – Slunce mu je ožehlo.

reklama

reklama