Demolice 15 mrakodrapů najednou přinesla úchvatné záběry zkázy. Jedna věc se ale nepovedla

Obří budovy se čínským inženýrům povedlo zničit během několika vteřin, řízená exploze se přesto nepovedla zcela podle plánu.
Demolice nejsou v Číně výjimečné
Demolice nejsou v Číně výjimečné
Getty Images

reklama

Čínské mrakodrapy, které na přelomu srpna a září 2021 přestaly doslova s velkým třeskem existovat, nebyly nijak staré; vlastně nebyly ani hotové. Potkal je osud, který si v našich končinách neumíme dost dobře představit, v Číně to ale není výjimečná záležitost.

Jedna z budov stále stojí, je ale nebezpečně nakloněná

Na dokončení 15 výškových budov v Kchun-mingu, hlavním městě provincie Jün-nan, zkrátka nezbyly peníze. Sedm let už na nich nikdo nepracoval a jejich sklepy dávno zaplavila dešťová voda. A tak se je Číňané rozhodli strhnout, aby mohli udělat místo jiným stavbám.

Pečlivé přípravy, které nespočívaly jen v položení výbušnin, ale hlavně v evakuaci obyvatel pro případ, že by se něco zvrtlo, trvaly celé čtyři dny a na dechberoucí záběry obrovských budov, hroutících se jako domečky z karet, se přišli podívat zvědavci z celého města.

Ačkoli se ale stavby povedlo strhnout bezpečně, nebyla demolice úplně dokonalá. Jeden z mrakodrapů se zcela nezhroutil a exploze jej pouze značně poškodila; zbytek budovy se teď nebezpečně naklání a čínské inženýry tak ještě nějaká práce čeká.

K masovým demolicím nedostavěných budov se samozřejmě i v Číně uchylují jen zřídka, přesto ovšem nejde o úplně ojedinělý případ. V Čeng-čou v roce 2017 takhle během dvaceti vteřin strhli dokonce hned 36 staveb.

reklama

reklama