Marihuana způsobuje psychické problémy, naznačil věrohodný výzkum

Huliči všech zemí, dejte si pozor! Nový výzkum věrohodněji než kdy dřív ukazuje, že konzumace marihuany může mít velmi negativní vliv na psychické zdraví. Jak se na to přišlo?
Souvisí marihuana s psychickými problémy?
Souvisí marihuana s psychickými problémy?
istockphoto.com

reklama

Vyznavači marihuany musejí poměrně často čelit zvěstem o tom, jak jejich oblíbená rostlina škodí lidskému zdraví po fyzické i psychické stránce. Nedávno se prostřednictvím početného vědeckého týmu pod vedením psychiatričky Arpany Argawal z Washington University v St. Louis podařilo poměrně přesvědčivě naznačit, že psychické problémy a marihuana nejsou dvěma tak úplně nezávislými tématy.

DNA na vině není

Vědci využili australského registru dvojčat, v rámci něhož bylo téměř 14 tisíc dvojčat sledováno ve třech obdobích – na začátku 90. let, ve druhé polovině 90. let a naposled o další dekádu později. Obzvláště cenná byla data u jednovaječných dvojčat, kterých bylo dohromady přes 6 tisíc. Ti totiž mají shodnou DNA, a tak jsou genetické vlivy velmi výrazně omezeny a je možné je kontrolovat. Mezi sledovanými faktory byla řada psychických poruch, dále také sexuální zkušenosti, užívání drog a návykových látek a další údaje.

Analýza těchto dat ukázala nekompromisní statistiky. Různé vzorky vykázaly užívání marihuany mezi 30 a 69 procenty – australským dvojčatům tedy lehké drogy rozhodně nejsou cizí. Častých uživatelů bylo až 20 procent. Sebevražedné myšlenky se objevily u zhruba čtvrtiny zkoumaných lidí, stejně jako silné deprese. Zkoumání vztahů mezi těmito psychickými obtížemi a náklonností ke kanabinoidům ukázalo jasný trend – uživatelé marihuany tyto znaky vykazovali až stokrát častěji nežli ti, kterým „tráva“ nic neříkala. Tento výzkum je unikátní v tom, že výsledky platí pro jednovaječná dvojčata, není tedy možné rozdílné výsledky svádět na genetické dispozice.

Marihuana jako ultimátní zlo?

Ovšem neukvapujme se až příliš. Je totiž možné, že řada lidí začala užívat marihuanu v náročnějším období života, kterým jejich dvojče z jakýchkoli důvodů neprocházelo, a psychické problémy jsou pak odrazem jejich těžších životních reálií. Tuto variantu připomínáme proto, abychom předešli předčasného honu na čarodějnice (či v tomto případě na THC). Sami autoři interpretují výsledky tak, že zvýšená pravděpodobnost sebevražedných myšlenek a deprese mezi častými uživateli marihuany nemůže být přisouzena pouze obecným genetickým dispozicím. Takové vysvětlení dává smysl a je žádoucí, aby se o něm každý dlouhodobý (či potenciální) uživatel marihuany dozvěděl. Kdo ví, třeba časem přijdeme na podrobnější výsledky, které naznačují i kauzalitu. Pokud si však „jointa“ pravidelně dopřáváte, měli byste se mít každopádně na pozoru.

Text: MS

reklama

reklama