Marihuana nejen z konopí. Vědci objevili látky podobné THC i v rostlinách, které mají své příbuzné i u nás

Uživatelé THC si budou muset rozšířit botanické znalosti.
Játrovka porostnice mnohotvará - elegán mezi játrovkami
Játrovka porostnice mnohotvará - elegán mezi játrovkami
foto. Topi Pigula
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Játrovka není paštika

Byť si pod slovem „játrovka“ nejčastěji představíme játrovou paštiku, botanik ví, že jde o v podstatě celosvětové rozšířenou skupinu rostlin. Játrovky (Marchantiophyta) patří mezi stélkaté zelené rostliny jež botanikové zařadily mezi mechorosty. Zatímco mech pozná skoro každý, o játrovkách se to rozhodně říci nedá. Jejich latinský i český název je odvozen podle zástupců rodu Marchantia (česky porostnice, např. porostnice mnohotvárná), patrně nejhojnějších játrovek na Zemi. Latinský výraz pro játra je hepar a odkazuje na vzhled mnoha zástupců této skupiny. U nás je najdete zejména v oblastech z vysokou vzdušnou vlhkostí.

Játrovka z indického Haridwaru
Autor: foto. Topi Pigula Játrovka z indického Haridwaru

Játrovky pomáhají od bolesti


To, že konopí má výrazné léčebné účinky už dnes zpochybňuje málokdo. Podobnou molekulu, jaká se vyskytuje v konopí netechnického rázu, nedávno objevili švédští vědci u játrovek. „Molekula nazývaná perterentinen a tetrahydrokanabinol, neboli THC – látka měnící mysl nacházející se v marihuaně –, mají podobné molekulární struktury,“ píše s odkazem na studii publikovanou 24. října server New Scientist. Podle něj laboratorní testy s lidskými mozkovými buňkami a pokusy na laboratorních myších ukázaly, že podobně jako THC, tak i perteretinen se snadno připojuje k kanabinoidním receptorům v mozku, kde  tlumí účinky bolestivých signálů. "Nikdo si opravdu nevšimne játrovek, protože jsou tak malé," říká Douglas Kinghorn, fytochemik na Ohio State University of  Columbus. „Někdy najdete v rostlinách významné léčivé látky z neočekávaných zdrojů," dodává. 

Játrovka porostnice mnohotvará
Autor: Foto: Topi Pigula Játrovka porostnice mnohotvará

Zatím u protinožců


I když jsou játrovky celosvětově rozšířené, perterentinen byl zatím objeven pouze u třech druhů rodu Radula rostoucí u protinožců v Tasmánii. Po objevu molekuly se vědcům podařilo syntetizovat její podobu v laboratoři a následně ji aplikovat hlodavcům, kteří byli vystaveni bolesti. Pokusy ukázaly, že molekula má skutečně bolest tlumící účinky, což může znamenat další posun směrem k využití v rámci analgetických léků. Sloučeniny z játrovek mohou mít menší nežádoucí účinky a třeba se, na rozdíl od kanabidoidů, nedostanou na seznam zakázaných a nelegálních látek. A kdo ví, třeba právě tento objev posune botanické znalosti hledačů nevšedních zážitků a dost možná i posílí výzkum v oblasti farmaceutického průmyslu. 
Text: Topi Pigula

Reklama
Reklama