Mapa světa, jakou jste ještě neviděli. Vsaďte se!

Máte rádi mapy? Pak je tenhle článek věnovaný mapě světa pro vás jako stvořený!
Svět není mapa, ale mapa může znamenat svět
Svět není mapa, ale mapa může znamenat svět
pixabay.com

reklama

Není mapa jako mapa

Existují různé mapy: geografické, průmyslové, politické nebo třeba mapa lidského mozku. Ale tahle je mezi nimi zvláštní: ukazuje všechny státy světa s názvy, které se v daném státě používají. Všechny země jsou na ní tedy pojmenovány tak, jak jim oficiálně říkají jejich obyvatelé.

A to včetně písem: v Evropě jsou země psané většinou latinkou, v arabských zemích arabštinou – prostě tak, jak to má být. Mapa vznikla na serveru Endonymmap - a právě tam najdete její plnou verzi.

Podívejte se na ni TADY:

Endonymní mapa světa, detail
Endonymní mapa světa, detail

Raději endonymní nebo exonymní nástěnnou mapu světa?

Pokud vás zaujal název serveru, tak vězte, že je pojmenovaný podle odborného pojmenování „endonymum“. Exonymum je označení pro domácí podobu cizího zeměpisného názvu (toponyma) pro objekt ležící vně území domácího jazyka (např. Řím místo Roma, Vídeň místo Wien).Některá exonyma (zejména názvy hlavních měst) jsou v denním užívání. Jiné zeměpisné názvy (pro češtinu zejména názvy menších německých, polských, maďarských aj. měst anebo historické názvy) vyšly nebo pomalu vycházejí z užívání. Termínu exonymum se používá též při přepisu osobních jmen.

Endonymum je naproti tomu jméno, které je užíváno na stejném území jinou skupinou obyvatel.

Text: RD

Pangea, část dnešní Evropy

Česko kousek od Islandu. Politická mapa Pangey

reklama

reklama