Malarický parazit nakazil člověka kvůli náhodné mutaci

Konečně víme, od koho pochází malárie. A nakažení byla nešťastná náhoda.
Komár druhu Aedes aegypti
Komár druhu Aedes aegypti
Wikimedia Commons

reklama

Parazit – malarický zabiják

Nejzákeřnějším typem parazita způsobujícího malárii se lidé nakazili asi před 50 000 lety od goril a v podstatě kvůli náhodě. Vyplývá to ze studie britských vědců ze Sangerova institutu. Ti tvrdí, že přenos z primáta na člověka způsobila vzácná genetická mutace. Zjištění by mohlo pomoci v boji proti této nemoci, na kterou každoročně umírají statisíce lidí, především afrických dětí.

Malárii způsobuje několik různých druhů parazita zimničky. Ten nejzákeřnější se jmenuje Plasmodium falciparum a postihuje výlučně jen člověka. Do lidské krve se dostává po kousnutí komárem rodu Anopheles.

Vědci při výzkumu analyzovali několik předků dnešní podoby parazita Plasmodium falciparum a zjistili, že z hlediska nákazy lidí je klíčový gen zvaný rh5. Právě tato část genetického kódu umožňuje parazitovi nakazit lidské červené krvinky.

DDT do italských domácností - cílem je potlačení malárie
Autor: Volné dílo DDT do italských domácností - cílem je potlačení malárie

Za malárií stojí mutace

Výzkumníci se domnívají, že před 40 000 až 60 000 lety se nakazila určitá gorila dvěma druhy parazita zimničky naráz a ty zmutovaly a předaly si mezi sebou některé genetické informace. Právě tehdy získal Plasmodium falciparum gen rh5 a tím i schopnost nakazit člověka.

"Byla to naprosto výjimečná událost, která vedla k obrovskému množství úmrtí a onemocnění mezi lidmi," prohlásil vedoucí studie Gavin Wright, kterého cituje server BBC. "Výsledky nás celkem překvapily. Jsou velmi uspokojivé, protože jsou v souladu s velkým množstvím dalšího výzkumu, který dělali kolegové. Poskytují nám toto molekulární vysvětlení, jak se mohl přenos stát," dodává vědec.

Komár druhu Aedes aegypti
Autor: Wikimedia Commons Komár druhu Aedes aegypti

Díky těmto zjištěním se vědci pracující na vakcíně proti malárii budou více soustředit právě na gen rh5. "Pokud získáme o tomto genu více informací, mohlo by to výrazně pomoci v boji s touto nemocí," prohlásil Wright. Pravděpodobnost, že by parazit v blízké době znovu zmutoval, je podle něj velmi nízká. Teoreticky to ale možné je.

Malárie ohrožuje téměř polovinu světové populace. V roce 2017 jí na světě podlehlo 435 000 lidí, z nichž 93 procent pocházelo z Afriky. Více než dvě třetiny všech obětí představují děti do pěti let.

ČTK

reklama

reklama