23. října 2018 06:00

Majitelé koček jsou divní. Se svými zvířaty týdně mluví 3,5 hodiny

Kočky, které vedou rozhovory... jsou vlastně normální.

Mít doma zvířecího mazlíčka je velmi časté, lidé dnes s takovými zvířaty tráví mnohem více času než kdykoliv předtím v minulosti a také s nimi mívají mnohem důvěrnější a hlubší vztahy než dříve. Čím to je, jaké jsou příčiny této změny – a hlavně, jaké jsou její dopady na člověka?

Chovatelé koček z hlediska psychologie

Pro psychology je dlouhodobě lidská náklonnost ke zvířatům velice podivná. Proč by měl někdo cítit nějaký vztah ke tvorovi, který mu neposkytuje ani maso, ani mléko, a dokonce mu nemůže nabídnout ani lásku srovnatelnou s tou lidskou – už jen proto, že zvířata nemluví? A přesto mají stovky milionů lidí po celém světě doma psy, kočky a další domácí zvířata, kterým zcela nesobecky nabízejí své domácnosti, čas a zdroje...

A přitom lidé se zvířaty tráví nesmírné množství času; nová studie ze Spojených států amerických tento trend ukázala na kočkách a jejich majitelích. Podle tohoto výzkumu stráví průměrný americký majitel kočky asi 3,5 hodin týdně tím, že se svým zvířecím mazlíčkem mluví. A to je jen jeden ze znaků, jak se toto kočko-centrické chování projevuje.

Fotka kočky v peněžence

Zatímco v minulých staletích člověk na kočkách oceňoval jedinou věc – schopnost zabíjet myši, a tedy ochránit zásoby obilí, v současné době jsou kočky ceněné především pro jejich “roztomilost”, z vědeckého hlediska nesmírně složitě popsatelný faktor. Podle této práce k rozšíření koček ve městech přispívá dominantně internet, který je plný videa s různými kousky koček.

Práce dále odhalila, že průměrný Američan má doma 13 předmětů, které jsou nějak spojené s kočkami a 44 procent má fotografii své kočky buď u sebe doma anebo ji nosí při sobě, jde tedy o podobné chování jako u členů rodiny. Až na to, že jiné práce z USA ukázaly, že fotku členů své rodiny u sebe nosí jen přibližně třetina Američanů…

Kočka na síti

Tato studie není vědecká, ale komerční, to však nesnižuje její data ani smysl; zadal si ji jeden z předních amerických výrobců potřeb a žrádla pro kočky, aby poznal, jakou perspektivu má jeho byznys. Údaje potvrdily, že rozhodně má…

Běžný majitel kočky se ročně na internetu podívá na průměrně 725 fotografií koček, tedy průměrně dvě denně. Na sociálních sítí pak ročně lajkuje průměrně 398 příspěvků o kočkách a asi 80 procent má na počítači nějaký oblíbený pohyblivý kočičí obrázek ve formátu GIF, na který se dívá, když má mizernou náladu. Rovných 47 procent majitelů koček pak pořizuje fotky svých miláčků “velmi často”, na přesnou frekvenci se studie neptala.

Kočka – lapačka špatných nálad

Zajímavé je, že se ukázalo, že většina majitelů koček věří, že jim kočka pomáhá překonávat špatné dny. Přes 60 procent respondentů uvedlo, že s kočkou interaguje, když se cítí sami, 54 procent si interakcí s kočkou zlepšuje stres z práce. Kolem poloviny lidí pak má kočku proto, že jim pomáhá uklidnit se, když je naštve jejich rodina nebo o něco/někoho přijdou. Za týden se lidé s kočkami mazlí průměrně devět hodin!

O proměně světa a vnímání koček jakožto “přátel člověka” a ne už jen jako “živých pastiček na myši” svědčí poslední údaj: 93 procent lidí odpovědělo, že má ke své kočce (nebo kočkám) silný vztah.

Text: MK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom