10. ledna 2020 08:05

Magnetické pole Země se zbláznilo. Pól emigruje z Kanady do Ruska

Magnetický pól dlouho putoval po Kanadě, teď ale zrychlil a opustí ji.

Magnetické pole naší planety se během posledních asi 40 let pohybovalo rychlostí přibližně 45 kilometrů za rok. V září se díky tomu na krátkou dobu dokonce magnetický pól kryl s tím geografickým. Jenže pak se dal znovu na pochod a nadále míří na ruskou Sibiř.

„Posledních 350 let strávil magnetický pól putováním po Kanadě,“ uvedl Ciaran Beggan, expert z Britské geologické služby. „Ale od osmdesátých let dvacátého století se jeho rychlost výrazně zvýšila – z asi 10 kilometrů za rok na více než 50 kilometrů ročně!

Beggan patří mezi tým vědců, kteří se snaží pohyb pólu sledovat a mapují ho. Jejich práce je zdrojem pro autoritativní příručku World Magnetic Model – což je oficiální světová mapa magnetického pole naší planety.

Nejnovější vydání, které vzniklo na samotném závěru loňského roku, ukazuje, že se s magnetickým pólem děje něco bizarního. Vypadá to totiž, že se rychlost jeho pohybu začala nečekaně snižovat, ale směr míří nadále z Kanady do Ruska.

Proč je to zásadní?

Přestože se dnes orientujeme převážně díky satelitům, orientace pomocí určování severního magnetického pólu je stále jednou ze základních z mnoha druhů orientace a dopravy. “Kolem roku 2040 všechny kompasy už přestanou ukazovat na sever – ale budou ukazovat na severovýchod,“ vysvětluje Beggan. A co se stane ke konci století, to netuší nikdo…

Magnetické pole Země je vlastně geomagnetické energetické pole, které chrání naši planetu před smrtící radiací ze Slunce. Nebýt něj, život v současné (a nejspíš vůbec žádné) podobě na Zemi nemůže existovat.

Jenže póly tohoto pole nejsou nehybné. Od té doby, co vědci roku 1831 severní magnetický pól objevili, se přesunul o téměř 2000 kilometrů. Jižní magnetický pól se přitom za podobnou dobu nehnul z místa…

Orientace na severní magnetický pól je základem pro orientaci evropských i amerických armád, ale také pro celý systém satelitní navigace GPS a tedy vlastně i všechny komerční aplikace, kterém má dnes většina lidí v mobilu. A také se podle něj orientují soukromí letečtí dopravci.

Právě proto je světový magnetický model každých pět let vylepšený o nová data a všechny navigace světa jsou tomu přizpůsobeny. Další aktualizace pro přístroje proběhne v průběhu roku 2020 – díky rychlosti pohybu pólu bude změna zatím největší v dějinách.

Nyní je tento model již tak zastaralý, a tedy neplatný, že to vedlo americkou armádu k bezprecedentnímu kroku: sáhla po dřívější aktualizaci – model byl proto v únoru loňského roku předčasně vylepšený.

Proč se to děje?

Tohle je otázka za milion. Odpověď totiž nikdo nezná – vědci sice mají řadu teorií, ale protože se všechny procesy spojené se změnami magnetického pole odehrávají hluboko pod povrchem Země, kam vidíme mnohem hůř než do vzdálených galaxií, moc toho o těchto změnách nevíme.

Nejčastěji se hovoří o změnách v toku rozžhaveného magmatu pod povrchem planety – na to zase mají vliv nejrůznější geologické procesy jako zemětřesení nebo vulkanická činnost. Celý komplex přímo pod našima nohama, který nás všechny udržuje naživu, je ale stále ještě velkou neznámou, o níž víme jen pramálo.

Text: Martin Kolář

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom