22. května 2020 16:15

Vyhořelé lovecké chaty Na Tokáni sehrály roli při odstoupení Sudet Hitlerovu Německu

Historické chaty z roku 1932 byly důležitým turistickým bodem uvnitř Českého Švýcarska. V srpnu 1938 se zde před rozbitím Československa sešli členové mise lorda Runcimana s knížetem Kinským. Teď lehly popelem.

Pokud chcete prozkoumávat České Švýcarsko, musíte počítat s tím, že restaurace a penziony najdete jen na okraji národního parku (a to ještě zdaleka ne všude). Světlou výjimkou byly původně lovecké chaty Na Tokáni umístěné uvnitř skalního města a dostupné pěšky nebo na kole po několika turistických a cyklo trasách.

Celé generace turistů potvrdí, že hned první dvě chaty ve směru od Jetřichovic nebo Zadní Doubice byly toužebně vyhlíženými cíli – zdejší restaurace s velkou terasou a přilehlý penzion nabízely úlevu a pohoštění. Jenže obě blízko sebe stojící budovy obložené dřevem a zdobené dřevěnými okrasnými prvky se v pátek 22. května ráno ocitly v plamenech.

Přestože o příčinách požáru je možné zatím jen spekulovat, už letmý pohled na jeho důsledky dává tušit, že jsou obě chaty chráněné státem jako kulturní památky zcela zničené. Domy z roku 1932 byly tvořené kombinací zdiva a dřevěných prvků, z nichž nezbylo vůbec nic. Škoda se podle předběžných odhadů vyšplhala na 23 milionů korun.

Od tetřevů k lordu Runcimanovi

První stavby na místě shořelých chat ale byly mnohem starší. Lovecký útulek zde nechal postavit kníže Rudolf Kinský už v roce 1833, protože tato část jeho panství byla proslulá množstvím ptactva, mezi jinými dnes vzácného tetřeva hlušce (Tetrao urogallus). Právě podle „toku“, tedy charakteristické série zvuků, které tetřevi vydávají při namlouvání, dostalo místo svůj název.

Pod pískovcovými bloky postupně vniklo šest chat s různým účelem, z nichž některé v minulosti opakovaně vyhořely (například v roce 1905 a 1909). Nynější podoba chat Na Tokáni pochází z 30. let 20. století. V roce 1938 sehrály chaty svou roli i v odstoupení Sudet Hitlerovu Německu, když zde v srpnu kníže Oldřich Ferdinand Kinský hostil britského lorda Runcimana a členy jeho mise.

Účelem mise vyslané britskou vládou do Československa bylo posoudit postavení německé menšiny a zprostředkovat jednání mezi československou vládou a Sudetoněmeckou stranou (SdP). Na Tokáni se Runcimanova mise sešla s příslušníky henleinovské šlechty z Čech a Moravy, kteří podporovali oddělení Sudet od Československa a jejich připojení k Německu.

Opraví se chaty Na Tokáni stejně jako Libušín?

Architektonicky i historicky významné chaty Na Tokáni, které zachvátil požár v noci na 22. května 2020, mají před sebou nejistou budoucnost. Protože se ale jedná o státem chráněnou kulturní památku, existuje šance na jejich obnovu.

Potvrzuje to i příklad turisty chaty Libušín na beskydských Pustevnách. Kulturní památka od architekta Dušana Jurkoviče shořela 3. března 2014, za 100 milionů korun se ji ale podařilo kompletně obnovit.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom