Líbání je extrémně důležité pro výběr vhodného partnera – potvrzuje řada studií

Rty sice patří k nejcitlivějším erotogenním zónám, ale polibek má daleko více významů, než je ten sexuální.
Líbání je krásné!
Líbání je krásné!

reklama

Nizozemští vědci tvrdí, že si pár během vášnivého desetivteřinového polibku vymění navzájem 80 milionů bakterií. To je zjištění, které může na první pohled líbání znechutit. Polibek se rázem zdá nehygienický a v chřipkovém období i nebezpečný. Ale upřímně existuje daleko větší šance, že onemocníte, když si budete celý den podávat s cizími lidmi ruce, než když se budete líbat s blízkým člověkem. Líbání totiž má, i přes předávání choroboplodných zárodků, spoustu výhod.

Polibky nejsou lidem příjemné jen kvůli sexuálnímu vzrušení a romantice, které přináší. Příjemné pocity mají daleko hlubší kořeny. Líbání navozuje naše první zkušenosti s láskou a pocitem bezpečí, protože našemu podvědomí připomíná tlak a pohyb spojený s kojením a sáním z lahve. Tyto první činnosti vytvoří v mozku dítěte důležité nervové dráhy, které spojí líbání s pozitivními emocemi a tím určí jeho důležitost v celém životě.

Co s mozkem dělá polibek?

Líbání aktivuje velkou část mozku propojenou se senzorickými (smyslovými) informacemi. Při polibku se tak snažíme porozumět prožitku, abychom se mohli rozhodnout, co udělat dál. Polibky jsou kouzelné, protože spouští smršt neurotransmiterů a hormonů, které ovlivňují, co si myslíme a cítíme.

Pomáhá vybrat správného partnera

Pokud mezi dvěma lidmi zafunguje „chemie“, může polibek připravit půdu pro nový vztah. Vášnivý polibek přitáhne dva lidi do těsné blízkosti, takové, kdy se nos otírá o nos. Díky tomu se o partnerovi dozvíme daleko víc, protože kromě chutě používáme i další smysly – čich a hmat. Všechny tyto smysly odesílají do mozku různé druhy signálů, díky nimž si vytváříme obrázek o druhé osobě. Vůně člověka může například informovat naše podvědomí, že s tímto partnerem lze vytvořit funkční pár a že spojení povede k silným potomkům.

Podle psychologů ze státní univerzity Albany v americkém státu New York je líbání pro lidi natolik důležité, že 59 procent mužů a dokonce 66 procent žen je ochotných ukončit nadějně se vyvíjející vztah, pokud líbání nejde dobře. Je to jako lakmusový papírek, podle něhož poznáme, zda jsme přitahování k lidem, s nimiž vytvoříme nejlepší genetické partnerství.

Trocha mozkovědy

Výzkum švýcarského biologa Clause Wedekinda odhalil, že ženy jsou nejvíce přitahovány vůní mužů, kteří nesou odlišný genetický kód v oblasti DNA známé jako hlavní histokompatibilní komplex nebo MHC, který ovlivňuje imunitu.

Vědci předpokládají, že když potomka zplodí pár, jehož každý jedinec nese zřetelně odlišnou informaci pro boj s nemocí v DNA, jejich děti pravděpodobně získají silnější imunitní systém. Lidé sice nemají vždycky, když se líbají, na mysli rodičovství, ale líbání poskytuje vodítko, které nám pomáhá se rozhodnout, zda vztah posunout dále. Je ale velmi důležité zmínit, že ženy, které užívají antikoncepční pilulky, mají úplně odlišné preference a jsou přitahovány muži s podobným DNA kódem, jaký mají samy. To naznačuje, že antikoncepce může klamat tělo více a ve více směrech, než si myslíme.

Přináší příjemné pocity

Líbání má ale daleko více výhod. Spouští kaskádu nervových impulsů, které putují mezi mozkem a jazykem, rty, obličejovými svaly a kůží. Miliardy malých nervových spojů šíří informace po celém těle a produkují chemické signály, které mění způsob, jakým se cítíme.

Za normální situace uvolňuje neurotransmitery, jako je dopamin ovlivňující touhu a radost, či serotonin ovlivňující náladu. Též se vyplavuje oxytocin, známý jako hormon lásky, který podporuje pocity blízkosti a náklonnosti. Adrenalin zase zvyšuje naši tepovou frekvenci a může způsobit, že se začneme potit, protože naše tělo má tušení, k čemu by mohl polibek směřovat. Hladina kortizolu, známého též jako stresový hormon, klesá a tím se snižuje vnitřní neklid. Krevní cévy se rozšíří, dýchání prohloubí, tváře zčervenají a tep se zrychluje.

Líbání spouští lásku

Líbání podporuje pocity, které lidé často připisují lásce a zamilovanosti. Proto může být polibek předzvěstí nového romantickém vztahu, ale také posiluje a zpevňuje vazby mezi členy rodiny a přáteli. Existují různé varianty polibků, které patří do našeho života. Dokážou totiž smysluplně vyjádřit naše pocity tehdy, když už slova nestačí nebo je vyjádřit nemohou.

Věda se zkoumáním líbání sotva začala, ale už teď je jasné, že má mnohem víc významů, než je ten evoluční a osobní.

Lucie Kořistová

reklama

reklama