29. července 2018 06:00

Letuškám hrozí rakovina mnohem víc než normálním lidem

Chcete být letuškou nebo leteckým stevardem? Riskujete rakovinu.

Velký americký průzkum, který zkoumal přes pět tisíc amerických letušek, ukázal, jak rizikové je toto povolání.

Letuška není jen o krásné tváři

Když se řekne letuška, většině lidí se vybaví krásně upravené mladé dívky, které tráví svou pracovní dobu ve vzduchu. O této práci sní miliony žen po celém světě, ale často marně – přestože se tato činnost může zdát nenáročná, ve skutečnosti se na ni kladou značné nároky.

Současně se ukazuje, že je také pořádně nebezpečná. Nemluvíme teď ani tak o riziku, že by letadlo mohlo spadnout, ale spíš o nebezpečí záření, jemuž je letecký personál vystavený mnohem častěji než běžní lidé. Popsali to na konci června lékaři ve specializovaném vědeckém časopise Enviromental Health.

Než se k těmto výsledkům dobrali, analyzovali medicínská data 5366 amerických letušek. Z údajů a jejich statistického srovnání s daty normální populace vychází, že některé druhy rakoviny mohou být ovlivněné roky strávenými v práci – tedy na letech ve vysokých nadmořských výškách.

Rakovina jako nemoc z povolání

Naše práce je největší a zatím i nejpodrobnější studií rizik vzniku rakoviny u leteckých posádek. Vyprofilovali jsme celou řadu různých druhy rakovin. Ve shodě s předchozími studiemi nám vyšlo, že u sledované skupiny docházelo během života k více případům rakoviny prsu, melanomů a jiných typů rakoviny kůže. Pokud vezmeme v úvahu, jak slabé jsou této skupiny jiné rizikové faktory (kouření a nadváha), jsou výsledky znepokojivé,“ uvádějí vědci.

Výzkumníci popsali, že z 5366 zkoumaných osob jich v průběhu výzkumu onemocnělo rakovinou přibližně 15 procent. Rozdíly oproti většinové populaci byly viditelné u širokého spektra nádorových onemocnění:

rakovina prsu: 3,4 procent letušek proti 2,3 procentům v běžné populaci

rakovina dělohy: 0,15 procent proti 0,13 procentům,

rakovina děložního čípku: 1 procento proti 0,70 procentům

gastronintestinální nádory: 0,47 procenta proti 0,27 procentům

rakovina štítné žlázy: 0,67 procent proti 0,56 procentům

Autoři práce současně našli jasnou souvislost mezi dobou strávenou prací jako letuška a pravděpodobností vzniku některých typů nádorů – co pět let služby, to větší riziko vzniku nemelanomových nádorů kůže. Přitom u rakoviny prsu, štítné žlázy a melanomu takové stoupající riziko vědci nenašli.

Nečekaný faktor vzniku rakoviny

Potvrdila se však souvislost mezi vyšším rizikem vzniku rakoviny a tím, že ženy neměly děti. Přitom se objevil další zcela nečekaný faktor: vůbec nejvíc byly rakovinou prsu ohrožené letušky se třemi a více dětmi – podle vědců to má souvislost s narušením takzvaných circadiáních rytmů. Jde o dostatek spánku ve správnou dobu, je tedy logické, že letušky, které mají tolik potomků a současně tak náročnou práci, mají tyto rytmy zcela „rozhozené“.

A co muži?

Protože existují i muži – letečtí stevardi, ocitli se ve zkoumané skupině i oni. Také u nich se našel výskyt rakoviny o něco vyšší, než má běžná populace. Zajímavé je, že u starších letušek a stevardů bylo rakoviny mnohem více; dostávali ji přitom často ještě jako mladí. Vědci to dávají do souvislosti s tím, že posádky letadel byly až do roku 1998 vystavené obrovskému množství špatně filtrovaného cigaretového kouře: pro mladší čtenáře, pro něž je to nepředstavitelné – až do přelomu tisíciletí se v letadlech normálně kouřilo...

Podle vědců je také možné, že podíl na těchto číslech mají i zákony; americké posádky letadel jsou chráněné menším množstvím regulací než v jiných částech světa. Je tedy možné, že kdyby tato studie vznikla například v Evropě, čísla by vypadala úplně jinak.

Text: MK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom