Léčba psychedeliky: pomohou houbičky a LSD k duševnímu zdraví?

„Drogy jsou špatné, áno?“ Slavná věta školního psychologa ze seriálu Městečko South Park dlouho vystihovala přístup tradiční medicíny k experimentálním formám léčby pomocí psychedelik. I přes dlouhodobé a za oceánem dokonce vládou financované výzkumy o možnostech LSD se stále jednalo o velmi kontroverzní téma. Řada výzkumů však ukazuje, že právě určité drogy mohou být užitečné při léčbě… drogových závislostí.
Jako psychedelika označujeme skupinu látek ovlivňující smyslové vnímání a způsobující změněné stavy vědomí. Nejznámějším zástupcem skupiny psychedelik je LSD, proslavené především oblibou mezi hippies v 60. letech, patří sem však i houby lysohlávky obsahující halucinogen psilocybin. A samozřejmě i mnoho jiných látek. Naprostá většina z nich nezpůsobuje fyzickou závislost, to však neznamená, že nemají svá rizika – jednak psychickou závislost, jelikož si člověk na příjemně změněné stavy vědomí lehce zvykne, a také vám nikdo nezaručí, co se v takovém stavu přesně stane; pozměněné vnímání reality může vést až k nebezpečnému chování.
Druhou řadu dokumentární série Průlomové objevy sledujte každou neděli večer na Prima ZOOM.
Tyto látky je možné využít k dosažení stavů, k nimž se člověk přiblíží jen stěží. Ať už se jedná o užívání takzvaných party drog jako extáze, či snahu o proniknutí ke svému spirituálnímu nitru skrze rituály využívající psychoaktivních látek jako ayahuasca. Teď se však nechceme zabývat hledáním svého já, spíše nás zajímá medicínské využití těchto tajemných látek.
Řada výzkumů totiž ukázala, že psychedelika mohou pomoci léčit závislost na alkoholu, nikotinu či drogách. Užívají se také při léčbě úzkostí či posttraumatické stresové poruchy a navíc se psychedelika dále testují v souvislosti s léčbou depresí nebo obsesivně-kompulzivní poruchy. Což už je docela široké rozpětí.
Loňský souhrn celkem 18 výzkumů provedených v letech 1985 až 2016 jasně ukázal, že užívání psychedelik souvisí se změnami osobnosti. Stačí jeden kontrolovaný „trip“ a může nastat mnoho měsíců trvající změna v lidském chování a prožívání, která je obvykle obratem k lepšímu. Takže se zdá, že psychedelika jako LSD či MDMA (extáze) mohou mít pozitivní vliv na léčbu závislostí a dalších psychických obtíží. To vše ale pouze pod přísným lékařským dohledem a v minimálních dávkách, jinak jsou zmíněná rizika příliš velká – ostatně právě z toho důvodu byla po bláznivých 60. letech psychedelika napříč zeměmi stavěna mimo zákon.
Pokud se chcete o psychedelikách a jejich využití v léčebném procesu dozvědět více, dívejte se na další díl seriálu Průlomové objevy.
Text: MS