Léčba psychedeliky: pomohou houbičky a LSD k duševnímu zdraví?

Zastánci klasické medicíny to neslyší rádi, ale psychedelické látky leckdy pomáhají ke zmírnění psychických problémů; tak to aspoň podle současných výzkumů vypadá. Jaká jsou však rizika?
Psychedelické účinky drog zřejmě mohou být i léčivé.
Psychedelické účinky drog zřejmě mohou být i léčivé.
pixabay.com

reklama

„Drogy jsou špatné, áno?“ Slavná věta školního psychologa ze seriálu Městečko South Park dlouho vystihovala přístup tradiční medicíny k experimentálním formám léčby pomocí psychedelik. I přes dlouhodobé a za oceánem dokonce vládou financované výzkumy o možnostech LSD se stále jednalo o velmi kontroverzní téma. Řada výzkumů však ukazuje, že právě určité drogy mohou být užitečné při léčbě… drogových závislostí.

Psychedelika jako léčivo

Jako psychedelika označujeme skupinu látek ovlivňující smyslové vnímání a způsobující změněné stavy vědomí. Nejznámějším zástupcem skupiny psychedelik je LSD, proslavené především oblibou mezi hippies v 60. letech, patří sem však i houby lysohlávky obsahující halucinogen psilocybin. A samozřejmě i mnoho jiných látek. Naprostá většina z nich nezpůsobuje fyzickou závislost, to však neznamená, že nemají svá rizika – jednak psychickou závislost, jelikož si člověk na příjemně změněné stavy vědomí lehce zvykne, a také vám nikdo nezaručí, co se v takovém stavu přesně stane; pozměněné vnímání reality může vést až k nebezpečnému chování.

Druhou řadu dokumentární série Průlomové objevy sledujte každou neděli večer na Prima ZOOM.

Průlomové objevy II (4) - upoutávka
Průlomové objevy II (4) - upoutávka

Tyto látky je možné využít k dosažení stavů, k nimž se člověk přiblíží jen stěží. Ať už se jedná o užívání takzvaných party drog jako extáze, či snahu o proniknutí ke svému spirituálnímu nitru skrze rituály využívající psychoaktivních látek jako ayahuasca. Teď se však nechceme zabývat hledáním svého já, spíše nás zajímá medicínské využití těchto tajemných látek.

Halucinogeny a závislosti

Řada výzkumů totiž ukázala, že psychedelika mohou pomoci léčit závislost na alkoholu, nikotinu či drogách. Užívají se také při léčbě úzkostí či posttraumatické stresové poruchy a navíc se psychedelika dále testují v souvislosti s léčbou depresí nebo obsesivně-kompulzivní poruchy. Což už je docela široké rozpětí.

Loňský souhrn celkem 18 výzkumů provedených v letech 1985 až 2016 jasně ukázal, že užívání psychedelik souvisí se změnami osobnosti. Stačí jeden kontrolovaný „trip“ a může nastat mnoho měsíců trvající změna v lidském chování a prožívání, která je obvykle obratem k lepšímu. Takže se zdá, že psychedelika jako LSD či MDMA (extáze) mohou mít pozitivní vliv na léčbu závislostí a dalších psychických obtíží. To vše ale pouze pod přísným lékařským dohledem a v minimálních dávkách, jinak jsou zmíněná rizika příliš velká – ostatně právě z toho důvodu byla po bláznivých 60. letech psychedelika napříč zeměmi stavěna mimo zákon.

Pokud se chcete o psychedelikách a jejich využití v léčebném procesu dozvědět více, dívejte se na další díl seriálu Průlomové objevy.

Text: MS

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama