Kyberšikana je zřejmě nejrozšířenější zločin současnosti. A důsledky? Hrozivé…

Pokud máte dítě školou povinné, šance, že narazí ny kybernetickou šikanu se blíží jistotě...
Oběť nebo viník?
Oběť nebo viník?
Thinkstock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Podle poslední studie z USA zažívá kyberšikanu v nějaké formě 43 procent teenagerů. A rovných 70 procent se někdy s kybernetickou šikanou někdy setkalo… Jedná se tedy statisticky o vůbec nejrozšířenější kriminální činnost současnosti.

Teď se konečně ví, komu kybernetické šikanování hrozí nejvíc, přišli na to finští psychologové. Tým z univerzity v Turku studoval skupinu 2500 školáků ze 7–9 tříd. Dotazníky zjišťovaly jejich zkušenosti s kyberšikanou, ale také podrobnosti o typu rodiny, z jaké pocházejí. Výsledky, které se podařilo získat, jsou víc než zajímavé: konečně (a poprvé) známe portrét typického šikanovaného i tyrana.

Nejčastějším znakem, který spojuje kyberšikanované, je rodina s jedním rodičem. O všech dalších znacích se nedá úplně jasně říct, zda jsou příčinou nebo následkem kyberšikany: bolesti hlavy, problémy se spánkem a koncentrací. Také se u nich více a často objevovaly potíže s alkoholem a kouřením, hyperaktivita.

 

Velmi zajímavé je, že všechny tyto vlastnosti se ve stejné míře objevují jak u kyberšikanujících, tak u kyberšikanovaných! Studie také zjistila, že kyberšikana se stává rozšířenější než obyčejná šikana. A mezi šikanovanými je považována za nebezpečnější. Proč? Na rozdíl od „obyčejné“ fyzické šikany před ní totiž nejde utéct.

Kyber je horší než normál

V ČR se kyberšikaně věnuje projekt Ochrana pak Radost - IOR (Impact Of Relationship). Jeho snahou je kontaktovat děti na těch stránkách, na kterých se již vyskytují. V ČR je to především Facebook, ale aktivity se zaměřují také na na G+, Twitter, Youtube, Audioboo, Deviantart, Pheed, Myspace, Vimeo. Stránky v rámci sociálních sítí mají informovat zajímavou a lehce srozumitelnou cestou o bezpečném chování on-line. Vedle České republiky jsou do akce zapojeny i další země Evropské unie. Normální šikana totiž probíhá především ve škole – když dítě přijde domů, má od ní klid. Ale mobilní telefony, sociální sítě a počítače jsou dnes všude a nedá se před nimi utéct. A navíc na nich zůstane kyberšikana uložená a připravená k libovolnému dalšímu použití proti oběti…

Podle psychologů z univerzity v Turku je současná situace neudržitelná a netolerovatelná: Je třeba vytvořit kyberprostředí a dohled nad ním, které by dětem zajistily jasné a udržitelné normy kyberchování,“ doporučují v závěru své práce. „Také dětští lékaři by měli být informováni, jaké projevy doprovázejí kyberšikanu – i to, že vlastně může jít o její důsledky.“ A kdo by to měl zajistit? Určitě to nevznikne hned a také nemůže jít o práci jednoho institutu, musí se na tom podílet jak škola, tak lékařský systém a také zákonné normy.

K podobným závěrům došli také autoři velké práce o kyberšikaně v Britské Kolumbii. Ti řešili rozdíly mezi normální a počítačovou šikanou. Našli velké množství rozdílů – a to v takové míře, že tvrdí: „Programy k potlačování normální šikany proti té kybernetické v podstatě nezabírají…“ Ve své práci tito vědci zdůrazňují především neúmyslnost kybernetické šikany: Až 95 procent toho, co si postižení vykládali jako pokus o šikanování, tak nebylo myšleno – šikanující to chápali jen jako neškodný vtip.

„Studenti nejsou schopní pochopit, že jejich chování může mít závažné a dlouhodobé následky.“ Bohužel k tomu nejsou ještě vybavení dostatkem empatie – a ani ve svém věku ještě být nemohou. Zdá se, že problém kyberšikany jen tak ze světa nezmizí, spíše naopak…

 

Odpočívající robotka

Od Da Vinciho robotů po kyberpsa. Co nás v robotice ještě čeká?

Reklama
Reklama