Která jména jsou nechtěná? Některým se rodiče vyhýbají z dobrých důvodů

Všechna jména si nejsou rovna – některá totiž zažívají výrazný propad oblíbenosti v poslední době, a to z docela bizarních důvodů. Jak rodiče nechtějí, aby se jejich ratolest jmenovala?
Pojmenovat dítě po hlasovém asistentovi, to vážně nechcete.
Pojmenovat dítě po hlasovém asistentovi, to vážně nechcete.
istockphoto.com

reklama

Jak pojmenovat své dítě, to je takový docela příjemný problém, který musejí všichni nastávající rodiče řešit. Do osobních preferencí jednotlivých jmen či rodinných tradic však zasahují i vlivy prostředí, jež občas stojí za pozornost. Popularita některých jmen totiž může zakolísat z důvodů, které by člověka na první pohled ani nenapadly…

Dítě, nebo asistent?

Kupříkladu americký sociolog Phillip Cohen zjistil, že s popularitou jména "Alexa" za oceánem výrazně zamával nástup hlasového asistenta od firmy Amazon. Až do poloviny 80. let se jednalo o téměř nepoužívané jméno, následně jeho oblíbenost téměř každým rokem rostla, a to až do roku 2016. Tehdy zaznamenalo jméno dvacetiprocentní propad a totéž se stalo i v loňském roce.

Nejde přitom o to, že by lidé zrovna tohoto asistenta měli v takové neoblibě, opak je totiž pravdou; s rozšiřováním do amerických domácností se zjevně zvyšuje riziko, že když své dítě oslovíte tímto jménem, probudí se z nečinnosti spíše hlasem ovládaný virtuální asistent. Trochu podivný, ale vcelku praktický důvod, proč to Američané s Alexami v porodnicích nepřehánějí.

Jména na úpadku

Ale pozor, to není vše. I další jména zažívají turbulence v oblíbenosti kvůli asociacím s děním ve světě. Kupříkladu "Ryan" byl velmi používaný v 90. letech, ovšem nyní poněkud upadá, zřejmě vinou spojení s nízkonákladovými aerolinkami. Christiana má zase leckdo spojeného s panem Greyem z lechtivé trilogie Padesát odstínů šedi, nemluvě o náboženských konotacích. Po aféře MeToo se zase dočkáváme stále méně Harveyů, neboť nikdo nechce být dáván do spojitosti s Harvey Weinsteinem. A od té doby, co se v britské královské rodině objevila Meghan Markle, to ani s klasickým jménem "Kate" už není, co bývalo.

Abychom se ještě vrátili k prvnímu tématu, s hlasovými asistenty je to obecně těžké. Asi málokdo hodlá pojmenovat svou ratolest "Siri", takže v tomto ohledu je vše v pořádku. Ale pokud Facebook naplní své sliby a vytasí se s plánovaným asistentem s názvem "M", bude to s velkou pravděpodobností znamenat úpadek používání jména "Ema", které má k jednopísmennému oslovení až příliš blízko. A můžeme být zvědavi, co s oblíbeností jména "Alice" provede ruský hlasový asistent, jenž byl na východě představen minulý rok…

Text: MS

reklama

reklama