První fotka z Krvavých prachů: DiCaprio se v novém filmu od Scorseseho zaplete do vraždění indiánů

Jeden z nejočekávanějších filmů současnosti se může pochlubit nejen špičkovým obsazením, ale i silným příběhem, který před sto lety skutečně otřásl Amerikou.
Lily Gladstone a Leonardo DiCaprio na první fotce z filmu Krvavé prachy
Lily Gladstone a Leonardo DiCaprio na první fotce z filmu Krvavé prachy
Apple TV+

reklama

Legendární režisér Martin Scorsese se opět spojil se svými osvědčenými spolupracovníky a láká fanoušky na jeden z nejočekávanějších filmů příštího roku. U westernového thrilleru s názvem Killers of the Flower Moon (Krvavé prachy) totiž už pošesté spolupracuje s Leonardem DiCapriem a rovnou podesáté s Robertem De Nirem. Hvězdné tváře se tentokrát ocitnou ve 20. letech minulého století, a to rovnou v příběhu podle skutečné události, která rozhodně stojí za připomenutí.

Nečekaní boháči

Na území dnešní Oklahomy byly na konci 19. století nalezeny bohaté zásoby ropy. Na tomtéž místě se však také rozkládala indiánská rezervace obývaná kmenem Osedžů. Americké ministerstvo vnitra s původními obyvateli vyjednávalo a Osedžům se podařilo domluvit vcelku výhodné podmínky, za nichž k těžbě ropy docházelo. Když počátkem 20. let minulého století poptávka po ropě ještě vzrostla, z kmene Osedžů se stali milionáři žijící v přepychu a bez omezení cestující po světě. V dobovém tisku se o nich psalo jako o nejbohatší sociální skupině Ameriky.

Tento stav však nemohl vydržet dlouho. Americký Kongres zavedl zákon, jenž osedžským rodinám přidělil jakési opatrovníky, kteří jim měli s nově nabytým bohatstvím pomoci. Povětšinou se jednalo o bělošské právníky, kteří měli dohlédnout na bezproblémový průběh složitých finančních operací. Samozřejmě se tím však otevřel obrovský prostor pro korupci, vydírání, zneužívání moci – prostě a jednoduše okrádání původních obyvatel. Tím však páchání zločinů neskončilo.

Krvavé dědictví

Během první poloviny 20. let se totiž v oblasti odehrály desítky vražd Osedžů. Oběti byly často intoxikovány alkoholem, a tak vyšetřovatelé řadu úmrtí vyhodnotily jako nehody. Množství zastřelených Osedžů však nebylo možné svést jen na přílišné holdování whiskey a během následujících let se podařilo rozkrýt rozsáhlou zločineckou organizaci, jejímž cílem bylo zabíjet bohaté indiány a byrokratickými kličkami se zmocnit jejich majetku. Klíčovou postavou tohoto systému byl vlivný dobytkář William Hale, který ve Scorseseho filmu získá tvář Roberta De Nira, jeho synovce Ernesta Burkharta si zahraje Leonardo DiCaprio. Burkhart se na přání svého strýce oženil s Mollie Kyle, jež byla osedžského původu a jejíž rodina byla v rámci těchto zločinů kompletně vyvražděna.

Vyšetřování postupně nabralo takových rozměrů, že místní (částečně zkorumpované) policejní síly už nestačily a obrátily se na FBI. Ta tehdy ještě vystupovala pod zkratkou BOI (Bureau of Investigation) a jednalo se o jednu z prvních velkých zločineckých záhad, jež pomohla rozplést. Důsledkem zločinů byl i další zákon schválený Kongresem – v roce 1925 politici rozhodli, že lidé bez osedžského původu nemohou po Osedžích přednostně dědit, což situaci značně uklidnilo. Většinu ze zhruba šesti desítek vražd se však nikdy nepodařilo vyřešit.

Očekávaná adaptace

O osedžských vraždách napsal novinář David Grann v roce 2017 knihu, která se po nadšených ohlasech dočkala o dva roky později i českého překladu s názvem Krvavé prachy. Po jejím přečtení prý Scorsese okamžitě zatoužil po natočení filmové adaptace. Příprava filmu se však poněkud protáhla, protože DiCaprio odmítl roli vyšetřovatele Toma Whitea (v níž ho nakonec vystřídal rovněž hvězdný Jesse Plemons) a namísto toho si vybral menší, leč vrstevnatější charakter Ernesta Burkharta.

Za zmínku stojí i angažování ceněného kameramana Rodriga Prieta, jenž byl za předchozí dvě spolupráce se Scorsesem (Mlčení, Irčan) nominován na Oscara. Zatím byla zveřejněna pouze první fotografie z filmu (najdete ji výše) a několik dobových rekvizit z natáčení. Ústřední herecké duo a jeden z nejzkušenějších hollywoodských režisérů však společně se silnou látkou bohatě stačí na to, abychom mohli od výsledku očekávat jeden z nejsilnějších filmových zážitků roku 2022.

reklama

reklama