Krize moderního manželství? Vědci našli konstelaci, která funguje dokonale!

Vztahy se v moderní společnosti mění rychleji než klima. Co platilo před 50 lety, dnes vůbec nefunguje...
Nejlepší přátelé manželi
Nejlepší přátelé manželi
Thinkstock

reklama

Recept na dokonalé manželství je dnes stejně hledaný jako ve středověku kámen mudrců. Problém spočívá v tom, že se řídíme radami předchozích generací – a současné manželství je zcela jiné než to, které existovalo ještě za našich babiček.

Chcete mít dlouhodobé manželství? Vemte si kámošku. Nebo kámoše

Spokojenost je měřitelná hodnota, a proto se jí zabývají i ekonomové. Právě v těchto dnech vznikla na vancouverské univerzitě velká studie, jejímž účelem bylo zjistit, jaký typ vztahu vede k největší míře spokojenosti. Odpověď je zajímavá: zcela jednoznačně zvítězila manželství, která vznikla sňatkem dvou nejlepších kamarádů.

Výsledek je zcela drtivý: uspokojivost manželství byla u dvojice přátel víc než dvojnásobná oproti jiným párům. Jak je to možné? Podle autorů studie spočívá úspěch kamarádů, kteří se vzali, především ve změně společnosti a v tom, jak se obrátil smysl manželství.

Kdysi nešlo o lásku, ale majetek

Ještě před 100 lety se naprostá většina lidí brala z ekonomických důvodů. Nikoho nenapadlo, že by se lidé mohli ženit a vdávat z jiných důvodů – bylo prostě důležité, aby oba partneři dodávali manželství nějakou ekonomickou hodnotu. Jinak ani nebylo možné přežít. Přitom mužská a ženská role se výrazně lišily: muž přinášel finance, žena zase práci o domov. Jenže s příchodem techniky se role obou pohlaví oslabovaly – a manželství v původním smyslu tak vlastně ztratilo smysl.

Napříč celou současnou společností, a to včetně silně věřících i tradičních rodin, jsou mezi manželi dnes mnohem slabší vazby a pouta než u generace našich prababiček. Z někoho, na kom zcela závisíme, se pro nás stal(a) manžel(ka) společníkem a důvěrníkem.

Zdaleka nejvíce se vliv přátelství projevuje ve středním věku. Právě v té době lidé v manželství začínají pociťovat ztrátu uspokojení ze vztahu – často přináší mnohem více stresu a nároků než radosti. U párů, které vznikly z kamarádů, se ukazuje, že krizí středního věku procházejí zdaleka nejlépe…

Text: RD

Radujte se, že žijete v dnešní době. Naše babičky a prababičky to měly mnohem těžší

Nejhorší rady do manželství, které zazněly v posledních 120 letech

reklama

reklama