Majetek Alžběty II.: Královská rodina toho vlastní méně, než byste čekali

Buckinghamský palác je oslnivý, královně ale nepatří. Ta si vypomáhá příjmy z Lancasterského vévodství.
Alžběta II.
Alžběta II.
twitter.com/TodayThatWas

reklama

Alžběta II. žije i ve 21. století život skutečné pohádkové královny. Obývá jeden z největších královských paláců světa, obléká se do nejmódnějších šatů a kdykoliv může cestovat na druhou stranu zeměkoule. Jenže i když britská královna svým stylem života zapadá mezi nejbohatší lidi planety, se svým skutečným majetkem, který Forbes odhaduje na 530 milionů dolarů, by se mezi světové miliardáře neprodrala. Využívá totiž ohromné množství benefitů, které technicky nepatří královně, nýbrž koruně. Jak to tedy ve skutečnosti s majetkem britské královny Alžběty a potažmo celého rodu Windsorů, vlastně je?

Na Buckinghamský palác zapomeňte

Hodnotu oficiálního sídla královské rodiny od roku 1837 mnozí experti označují jako nevyčíslitelnou. Střízlivé odhady se pohybují od 1,4 miliardy dolarů do několikanásobku této částky. Problém je, že palác o 775 místnostech nemůže britská královna nebo král nikdy prodat a formálně nikomu konkrétnímu ani nepatří – je součástí souboru královských nemovitostí sdružených od roku 1760 do takzvaného Korunního majetku (The Crown Estate).

Buckinghamský palác
Autor: istockphoto.com Buckinghamský palác

Zámek Balmoral a Sandringham House

Na rozdíl od Buckinghamského paláce je zámek Balmoral ve skotském Aberdeenshire (s odhadovanou hodnotou nejméně 140 milionů dolarů) opravdu majetkem královny. Sandringham House v Norfolku je oceňován na 65 milionů dolarů. Hodnotu obou nemovitostí zvyšují pozemky v jejich okolí včetně lesů a zvěře.

Vedle těchto dvou hlavních sídel patří královně i zemědělská půda a koňské farmy v různých částech země a také nemovitosti v Londýně.

I když královna majetek držený v Crown Estate nevlastní, má z něj příjmy – pobírá 15procentní ekvivalent výnosu, který Crown Estate získala za předchozí dva roky. Z těchto prostředků královna platí výdaje na oficiální recepce a různé reprezentační akce, které souvisí s výkonem úřadu.

Lancasterské a Cornwallské vévodství

Díky Lancasterskému vévodství si může královna jakožto vévodkyně z Lancasteru dopřát i své soukromé příjmy. Ani toto panství hospodařící na 18 433 hektarech není její a je spravováno podobně jako The Crown Estate. Alžběta II. ale dostává veškeré výnosy, které například v roce 2015 dosáhly 20 milionů dolarů.

Alžběta II. míří na tradiční zahájení parlamentní schůze, kde si nasadí Imperiální korunu
Autor: istockphoto.com Alžběta II. míří na tradiční zahájení parlamentní schůze, kde si nasadí Imperiální korunu

V majetku královské rodiny je ještě druhé panství, a to Cornwallské vévodství. Příjmy z něj pokrývají soukromé výdaje následníka trůnu prince Charlese a jeho rodiny. Spíše než o panství jde dnes o fond, který disponuje 54 500 hektary půdy ve 23 zemích světa. V roce 2015 příjmy z Cornwallského vévodství dosáhly 25 milionů dolarů.

Známky, šperky, obrazy

Jako jedna z nejvlivnějších žen světa disponuje Alžběta II. také množstvím nelikvidních aktiv. Patří mezi ně královská filatelistická sbírka, která zahrnuje všechny poštovní známky, které kdy Británie vydala s výjimkou jediné – a to slavné Britské Guyany. Ta se naposledy vydražila v roce 2014 za 9,5 milionu dolarů. I bez této raritní známky ale odborníci královskou sbírku oceňují osmimístnou cifrou. V majetku královny je také jedna z největších sbírek umění na světě.

A pochopitelně, co by to bylo za královnu bez šperků a klenotů? Britské korunovační klenoty Alžbětě II. nepatří, ta má ale svou vlastní sbírku. Její nejcennější součástí jsou známé korunky, s nimiž bývá vyobrazena i na známkách a oficiálních portrétech. Jen korunka od Cartiera, kterou kolem roku 1900 vlastnila belgická královna, má hodnotu 900 000 dolarů.

reklama

reklama