Zajímavosti o královně Alžbětě II.: Jaký je její oblíbený drink a čím ji chtěl zastřelit sedmnáctiletý chlapec?

Britská královna Alžběta II. absolvovala druhou světovou válku v pomocných sborech, přesto i dnes dokáže zaskočit americké turisty.
Královna Alžběta II. v roce 2016
Královna Alžběta II. v roce 2016
Getty Images

reklama

Pro Brity i další obyvatele britského Commonwealtu je Alžběta II. prostě královna, tedy The Queen. A to už sedm desítek let. Tady je několik více či méně známých faktů ze života ženy, která je synonymem pro Velkou Británii.

1. Královna se narodila ve 2.40 ráno 21. dubna 1926, korunována byla 2. června 1953 a je tak nejdéle vládnoucím monarchou Velké Británie. Během její vlády se (zatím) vystřídalo 14 premiérů Winstonem Churchillem počínaje a Borisem Johnsonem konče.

Alžběta II. a princ Philip vycházejí po večeři s Winstonem Churchillem z Downing Street 10
Autor: Getty Images Alžběta II. a princ Philip vycházejí po večeři s Winstonem Churchillem z Downing Street 10

2. V místě královnina narození na londýnské adrese Burton Street 17 dnes prosperuje jedna z nejlepších čínských restaurací v Londýně Hakkasan Mayfair, která už necelý rok po svém otevření dostala michelinskou hvězdu.

3. Královna stejně jako mnozí její předchůdci na britském trůnu slaví svoje narozeniny v úplně jiný den, než se narodila. Důvodem není nějaká kamufláž, ale počasí. V dubnu nebývá v Anglii moc hezky, a proto aby se mohly konat velkolepé oslavy, posouvá se datum na konec května nebo začátek června.

4. Svůj první e-mail královna poprvé poslala už v roce 1976 a na Twitter se jako @RoyalFamily připojila v roce 2009. Poslala ale jen jeden tweet a o účet se od té doby stará její tým pro sociální média. Je také na Facebooku a v roce 2019 publikovala svůj první post na Instagramu.

5. Pokud jde o fotbal, královna fandí londýnskému Arsenalu. Sama ráda jezdí na koni a miluje závody poštovních holubů. Podle televizní stanice ABC také exceluje v karetní hře pasiáns, kterou nejspíš znáte jako solitaire.

Alžběta II. se usmívá na německého gólmana Andrease Kopkeho poté, co Německo ve finále mistrovství Evropy 1996 porazilo v Londýně v prodloužení Českou republiku 2:1
Autor: Getty Images Alžběta II. se usmívá na německého gólmana Andrease Kopkeho poté, co Německo ve finále mistrovství Evropy 1996 porazilo v Londýně v prodloužení Českou republiku 2:1

6. Už v 6 letech se královna stala majitelkou prvního domu – to když jí obyvatelé Walesu věnovali dětský domek pojmenovaný Y Bwthyn Bach, tedy „chatka“. Dům ve dvoutřetinovém měřítku má doškovou střechu a stojí asi 5 kilometrů od hradu Windsor.

7. Když královna před několika lety neoficiálně navštívila Skotsko, zastavila ji na ulici skupinka amerických turistů s dotazem, jestli je místní a jestli někdy viděla královnu. Podle National Geographic Alžběta II. bez mrknutí oka ukázala na svého bodyguarda a odpověděla: „Já ne, ale on ano.“

8. Zesnulý manžel královny Alžběty II., princ Philip, byl jejím bratrancem ze třetího kolene. Jejich společnými prapraprarodiči byli královna Viktorie a její muž princ Albert. Alžběta II. se s Philipem poprvé viděla, když jí bylo 8 let (a Philipovi 14) na svatbě princezny Mariany Řecké a Alžbětina strýce prince Jiřího, vévody z Kentu.

Princ Philip a Alžběta II. při pikniku na zámku Balmoral (1960). Zleva doprava dcera Anna a synové Andrew a Charles
Autor: Getty Images Princ Philip a Alžběta II. při pikniku na zámku Balmoral (1960). Zleva doprava dcera Anna a synové Andrew a Charles

9. I když ho technicky vzato k ničemu nepotřebuje, má Alžběta II. i příjmení. Pokud by například vlastnila cestovní pas (jakože žádný nevlastní), byla by v něm zapsaná pod příjmením Windsor-Mountbatten.

10. V atmosféře přetrvávající poválečné nouze použila královna v roce 1947 na své svatební šaty vlastní přídělové lístky plus dalších 200 oděvních kuponů darovaných vládou. Nenechte se ale mýlit, šaty byly nádherné – hedvábí v barvě slonoviny zdobilo 10 000 perel a ušít šaty i se čtyřmetrovou vlečkou trvalo půl roku. Mimochodem, vyrobit jejich repliku pro seriál Koruna stálo 40 000 dolarů.

Skica svatebních šatů Alžběty II. od Normana Hartnella (1947)
Autor: Getty Images Skica svatebních šatů Alžběty II. od Normana Hartnella (1947)

11. Stejně jako nemá královna cestovní pas (přestože navštívila nejméně 115 zemí), nemá ani svůj řidičský průkaz. Dává to smysl, oba doklady jsou totiž v Británii vydávány jejím jménem. I bez řidičáku je ale královna zdatnou šoférkou. Koneckonců za války sloužila u pomocných sborů jako řidička a bez problémů vymění třeba kolo u náklaďáku.

12. Královna přežila kuriózní pokus o atentát. Když v roce 1981 jela na koni v čele vojenské přehlídky k Buckinghamskému paláci, ozvaly se z davu výstřely. Střelcem byl 17letý Marcus Surjeant fascinovaný atentáty na Johna F. Kennedyho a Johna Lennona. Naštěstí nesehnal ostré náboje, takže střílel slepými. Byl za to odsouzen na pět let, z vězení byl ale propuštěn už v říjnu 1984.

Alžběta II. v čele slavnostní vojenské přehlídky
Autor: Getty Images Alžběta II. v čele slavnostní vojenské přehlídky

13. Už o rok později se královna stala terčem dalšího podivného „útoku“. Tentokrát se podařilo jistému Michaelu Faganovi překonat plot z ostnatého drátu, vyšplhat po okapu a nakonec proniknout do královniny ložnice v Buckinghamském paláci. Incident se naštěstí obešel bez jakéhokoliv následků pro zúčastněné strany – dlouho tradovaná historka o tom, že si spolu povídali, není podle Fagana pravdivá. „Prošla kolem mě a vyběhla z místnosti; její malé bosé nohy ťapkaly po podlaze,“ řekl v roce 2012 britskému listu The Independent.

14. Královna je technicky vlastníkem všech delfínů, velryb a jeseterů. Podle stále platného výnosu krále Edvarda II. z roku 1324 totiž se většina těchto vodních tvorů označuje za „královské ryby“ a náleží Koruně.

15. Všichni známe oblíbený drink Jamese Bonda, jak je to ale s královnou? I ona má v tomto směru svou libůstku – každý den před obědem si dopřává gin míchaný s aromatizovaným vinným aperitivem Dubonnet s plátkem citronu na ledu. Při obědě pak podle portálu Mental Floss nepohrdne vínem a večer si pravidelně vychutná sklenku šampaňského.

reklama

reklama