16. března 2018 06:00

Kouříte jednu cigaretu denně? I tak je zdravotní riziko obrovské, zjistila studie

I jediná cigareta denně může způsobit vznik koronárních onemocnění srdce a mrtvici.

Mezi pravidelnými nikotinovými konzumenty je stále dost těch, kteří se své denní dávky snaží udržet na minimu. Namísto vykouření celé krabičky sáhnou po cigaretě jen několikrát denně v domnění, že šetří své zdraví. Vždyť jedna cigareta přece neuškodí. Podle studie publikované v lékařském magazínu British Medical Journal (BMJ) je ale opak pravdou. Vykouření byť i jediné cigarety denně totiž výrazně zvyšuje rizika vážných zdravotních onemocnění. Ideální je zkrátka nekouřit vůbec.

Rizika jsou obrovská

Výzkumníci z UCL Cancer Institute z londýnské University College uvádějí, že „bezpečná úroveň“ kouření cigaret neexistuje. Kuřákům proto doporučují, aby s kouřením raději úplně skončili. Menší množství cigaret samozřejmě představuje stále lepší volbu než „stáhnutí“ celé krabičky, ovšem zdravotní rizika jsou přesto obrovská.

Na zvýšení rizika ischemické choroby srdeční (snížení průtoku krve srdcem) se v případě mužů podílí jediná cigareta denně celými 48 procenty. Riziku infarktu myokardu neunikly ani ženy, u nichž jediná cigareta zvyšuje pravděpodobnost onemocnění na 57 procent. Přímé důsledky se netýkají pouze infarktu, ale také mrtvice. Zajímavé přitom je, že riziko vzniku cévní mozkové příhody je na tom opačně. Zatímco jsou muži vystaveni riziku kolem 41 procent, něžná pohlaví čelí riziku 31–34 procent. Odborníci předpokládají, že se na této odlišnosti podílí směsice biologických rozdílů a různorodé životní styly.

Ideální je přestat úplně

Metaanalýza zahrnovala 55 publikací obsahujících 141 kohortních studií, které se nastřádaly během let 1946 až 2015. V rámci rozsáhlé analýzy se vědci pokusili odhalit relativní rizika kouření jedné, pěti nebo dvaceti cigaret za den. „Tato dobře provedená studie potvrzuje, co mnozí epidemiologové předpokládali, ovšem veřejnost o tom příliš neví: lehké kouření vytváří značné riziko srdečních onemocnění a mrtvice. Důsledky jsou zřejmé – každý, kdo kouří, by měl přestat,“ varoval Paul Aveyard, profesor z Oxfordské univerzity.

Na druhou stranu snižování množství vykouřených cigaret zbytečné není. Nižší počty mají totiž nemalý podíl na snížení chronického onemocnění plic a rakoviny plic. Že jedna cigareta neuškodí ale jisto jistě neplatí. „Pokud někdo kouří jednu cigaretu namísto 20 za den, intuitivně bychom si mysleli, že riziko klesne na 1/20 nebo 5 procent,“ upozornil vedoucí studie Allan Hackshaw z University College v Londýně. Ideální je tedy přestat s tímto zlozvykem nadobro, protože i umírněné kouření představuje obrovská zdravotní rizika. Dobrou zprávou je, že velká část rizika srdečních onemocnění a mrtvice zmizí jen pár let po ukončení kouření. Nikdy tedy není pozdě přestat.

Kouření krátí život

Ačkoliv dřívější výzkumy naznačovaly, že jen několik vykouřených cigaret denně se přímo podílí na vyšších rizicích vzniku važných zdravotních onemocnění, závěry nebyly nikdy jednoznačné. Přímá souvislost se našla až nyní. Navíc se ukázalo, že rizika jsou mnohem vyšší, než se původně myslelo.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) zabíjí tabák každoročně zhruba 7 milionů lidí po celém světě. Přibližně 2 miliony z těchto úmrtí jsou způsobeny kardiovaskulárními chorobami – především koronárními srdečními infarkty a mrtvicí. Téměř 80 procent kuřáků (přibližně jedna miliarda) žije v zemích s nízkými a středními příjmy. V tabákovém kouři se nachází více než 4000 chemikálií, z nichž je nejméně 250 škodlivých. Navíc je o 50 z nich dobře známo, že způsobují rakovinu. Dlouhodobé kouření zkracuje očekávanou délku života o zhruba 12–15 let. Užívání tabáku přitom patří mezi nejčastější příčiny úmrtí, kterým je možné předcházet.

Text: Petr Smejkal

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom