V Kostarice vybuchla sopka, kouř okamžitě vystoupal do výšky dvou kilometrů

Kostarická sopka Rincón de la Vieja předvedla dechberoucí erupci, která trvala zhruba tři minuty.
Výbuch sopky Rincón de la Vieja
Výbuch sopky Rincón de la Vieja
AP

reklama

Skutečně spektakulární výbuch předvedl v pondělí 28. června kostarický vulkán Rincón de la Vieja ležící asi 200 kilometrů od hlavního města San José. V jediné asi tři minuty trvající erupci sopka vyvrhla sloup kouře do výšky dvou kilometrů a zasypala okolí deštěm popela.

Sopka s vrcholem ve výšce 1 916 metrů se naštěstí nachází v národním parku Parque Nacional Volcán Rincón de la Vieja v chráněné oblasti Guanacaste, kde žije minimum lidí.

Erupci můžete vidět v následujícím videu:

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Výbuch sopky Rincón de la Vieja Zdroj: AP

Třaskavý vulkán předvedl svou sílu

Sopku Rincón de la Vieja ve skutečnosti tvoří vulkanický komplex, který leží na starší kaldeře Guachipelín, která vznikla při mohutné explozi asi před 3 500 lety. V okolí se také nachází množství termálních pramenů a potenciálních zdrojů geotermální energie.

Přestože samotná sopka byla po celou známou dobu aktivní a každoročně se hlásila množstvím menších výbuchů, kterých jen v roce 2020 jich bylo na 1 400, je nynější erupce největší od 90 let 20. století.

Výrony plynů v okolí sopky Rincón de la Vieja
Autor: AP Výrony plynů v okolí sopky Rincón de la Vieja

Sopečná Kostarika

Kostarika leží na Karibské tektonické desce, která na západ v oblasti tichooceánského pobřeží sousedí s takzvanou Kokosovou deskou. Ta se tlačí pod méně hustou Karibskou desku (tzv. subdukce), přičemž severovýchodně od subdukční zóny vzniká vulkanický oblouk táhnoucí se z Kostariky do Guatemaly.

V Kostarice se nachází hned několik aktivních sopek, z nichž nejvyšší je Irazú (3 422 m), další je Turrialba (3 324 m), Borba (2 650 m) a Poás (2 711 m).

reklama

reklama