Kosmonauti na ISS poprvé vstoupili do nafukovacího modulu BEAM! Podívejte, jak to vypadalo!

Nafukovačka je v provozu!
Nafouklý BEAM
Nafouklý BEAM
NASA

reklama

Dvojice kosmonautů z USA a Ruska dnes na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) poprvé vstoupila do experimentálního nafukovacího modulu BEAM, který byl napuštěn koncem května. Modul je testován jako možný předchůdce budoucích základen s lidskými posádkami na Měsíci nebo na Marsu.

BEAM (Bigelow Expandable Activity Module) vyvinula americká soukromá společnost Bigelow Aerospace. Výhoda nafukovacího modulu je v jeho přepravě; může být naložen ve složeném stavu a zabírat tak méně místa, což je pro cestování ve vesmíru zásadní.

Do modulu dnes jako první vstoupili Američan Jeff Williams a Rus Oleg Skripočka. Podle informací amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) odebrali vzorky vzduchu, instalovali zařízení pro lepší vzduchovou cirkulaci a umístili dovnitř několik čidel.

 

V příštích dnech modul navštíví ještě několikrát, aby do zařízení umístili další senzory pro kontrolu vnitřní teploty, radiace a případných srážek s vesmírnými mikročásticemi. Experiment má trvat dva roky.

Podle ruské agentury TASS se první vstup do modulu neobešel bez problémů. Moskva měla obavy, zda na zdraví ruského kosmonauta nebudou mít vliv toxické materiály, z nichž je prý BEAM vyroben. Nebylo také jasné, zda Skripočka smí do nafukovacího zařízení vstoupit, protože nejde o objekt NASA, ale o soukromý majetek amerického výrobce. NASA podle TASS později veškeré obavy rozptýlila.

ČTK

reklama

reklama